Yumurta Dondurma

Yumurta Dondurma

Yumurta dondurma; kadından alınan sağlıklı yumurta hücrelerinin -196 derecede, sıvı nitrojen içerisinde dondurulması işlemidir. Çeşitli nedenlerle gebeliği ertelemek isteyen kadınların hayatının ileri dönemlerinde gebe kalmasına yardımcı olur. Özellikle kanser tedavisi görecek ya da gebeliği engelleyebilecek cerrahi operasyon geçirecek kadınlar için büyük bir avantajdır.

Yazımızın devamında, Yumurta dondurma hakkında tüm merak edilenlere yanıt vereceğiz. Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçerek bu konuda daha fazla bilgi edinebilir, dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.

Yumurta Dondurma Nedir?

Yumurta dondurma; kadının olgunlaşmış yumurtasının (oosit) dondurularak, saklanmasıdır. Vitrifikasyon denilen özel yöntemle saklanan yumurtalar, kadın gebelik düşündüğü zaman yeniden kullanılabilir. Tüp bebek yöntemi ile laboratuvar ortamında döllenen yumurtalar, kadının rahmine yerleştirilir. Böylece kadın hayatını istediği bir döneminde hamile kalabilme şansına sahip olur.

Yumurta Dondurma Neden Yapılır?

Yumurta dondurma işlemi hem kadının kariyer planları nedeniyle gebeliği ertelemek istemesi hem de çeşitli sağlık sorunların engelleyebileceği gebelik ihtimalininkorunması için yapılabilir. Kadınlarda 35 yaşından sonra yumurta üretimi azalır. Kalitesi düşer. Bu nedenle özellikle yumurta rezervi düşük olan kadınlarda erken yaşlarda yumurta dondurma işlemi yapılabilir.

Yumurta Dondurma Kimlere Yapılır?

Yumurta dondurma;

  • Ultrason ve kanda kontrol edilen “Anti Müllerian Hormon (AMH)” değeri düşük olan
  • Yumurta rezervi düşük olan
  • Ailesinde erken menopoz öyküsü olan
  • Üreme fonksiyonlarını etkileyecek hastalıkları olan
  • Kemoterapi ve radyoterapi tedavileri görecek olan kadınlara yapılabilir.

Yumurta Dondurma ile İlgili Yasal İzinler Nelerdir?

Ülkemizde yumurta dondurmanın yapılabilmesi için 3 uzman doktor tarafından onaylanan, “Sağlık Kurulu Raporu” gerekmektedir. Bununla birlikte yumurtaların dondurma süresini uzatmak isteyen kadınlar, her yıl imzalı dilekçe ile işleme onay vermelidir. Eğer yumurta dondurma süresi 5 yılı aşacaksa, saklamayı yürüten kurumlara ya da Sağlık Bakanlığı’na özel bir dilekçe ile onay verilmelidir. Yumurta dondurma ile ilgili süreç hakkında Doç. Dr. Nicel Taşdemir’den detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yumurta Dondurma Yumurtalara Ya da Bebeğe Zarar Verir Mi?

Yumurta dondurma, yumurtaya herhangi bir zarar vermez. Yumurtaların bozulması için hücre içerisinde buz kristallerinin oluşması gerekir. Ancak vitrifikasyon ve camsılaştırma ile yapılan dondurma uygulamasında bu kristallerin oluşumu engellenir. Bu nedenle yumurta hücresi yıllarca canlılığını koruyabilir.

Yumurta dondurma ilk kez 1986’da yapılmış bir uygulamadır. O günden beri de gelişerek uygulanmaya devam etmektedir. Dondurulduktan sonra transfer edilen yumurtaların neredeyse tamamında sağlıklı ve canlı doğum gerçekleşmiştir. Yapılan araştırmalarda da yumurta dondurma ve hastalıklar arasında doğrudan bir ilişki olduğu saptanmamıştır.

Yumurta Dondurma Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Yumurta dondurmada amaç genç yumurtaların saklanmasıdır. Bu nedenle işlem ne kadar erken yapılırsa o kadar etkin sonuç alınabilir. Kadınlarda 35 yaşından sonra yumurta kalitesi azalır. Bu nedenle 35 yaşından sonra yumurta dondurma yapılsa da yumurta kalitesi daha düşük olabilir. Eğer 31 – 40 yaşlar arasındaysanız ve gebelik planlarınız kesin değilse, yumurta dondurma için gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

Yumurta Dondurma Nasıl Yapılır?

Yumurta dondurma işleminde tüp bebek tedavisinde olduğu gibi öncelikle yumurtalıkların uyarılması gerekir. Bunun için 10 – 15 gün boyunca uygulanan hormon iğneleri sayesinde yumurtalar olgunlaştırılır. Çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra, genel anestezi altında yumurtalar toplanır. Toplanan yumurtalar, -196 derecede, sıvı nitrojen içerisine konulur ve özel tanklarda kayıtları tutularak saklanır.

Yumurta Dondurma Fiyatları

Yumurta dondurma, günümüzde giderek yaygınlaşan bir işlemdir. Özellikle kariyerine öncelik vermek isteyen kadınlar için büyük bir avantajdır. Bununla birlikte üreme sisteminde sorun olan, kanser hastası kadınlar için de gebelik için bir umut olmaktadır. Geçmişten günümüze birçok kadın yumurta dondurma sayesinde sağlıklı bir şekilde, hazır olduğu dönemde bebeğini kucağına alabilmiştir. Yumurta dondurma fiyatları ise saklama yapılacak süreye göre değişebilmektedir.

Yumurta dondurma fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi