Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi Eskişehir

Vajinismus; cinsel ilişki sırasında pelvik kasların istemsiz kasılması ile karakterize olan bir cinsel işlev bozukluğudur. Toplumda en sık görülen cinsel sorunlardan olan vajinismus, kadının cinsellik isteği ile alakalı bir durum değildir. %90 psikolojik nedenlere bağlı olan bu rahatsızlık, genellikle kapalı/geleneksel toplum yapısında daha sık görülür.

Vajinismus, cinsel doyumu engelleyen bir sorun olmasına rağmen doğru yaklaşımla tamamen tedavi edilebilir. Bu noktada vajinismusun nedenlerini doğru tespit etmek ve çiftler için ideal tedavi planını yapmak oldukça önemlidir.

Eskişehir vajinismus tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, toplumumuzda birçok kadının yaşadığı bir cinsel sorundur. En belirgin özelliği; cinsellik sırasında pelvik kasların kasılması ve cinsel birleşmeyi imkânsız hâle getirmesidir. Şiddetine göre kasılmalar bacak ve bel bölgesine de yayılabilmektedir.

Vajinismus ile Cinsel İsteksizlik Arasındaki Fark Nedir?

Halk arasında, vajinismus hastalarının cinselliği istemediği gibi yanlış bir inanış vardır. Vajinismus hastaları, cinsel birleşmeyi ister; eşlerini sever hatta bu konudaki korkularını aşmak için çaba gösterirler. Ancak birleşme korkusu, cinsellik sırasında kasılmaya neden olur. Bu durum devam ettikçe, kadının kaygıları daha da derinleşerek, sorunun devam etmesine neden olur.

Cinsel isteksizlik ise kadının cinsel birleşmeyi istememesi durumudur. İsteksizliğin pek çok fiziksel ve psikolojik durumu olabilir. Ancak bu sorunda ön planda olan kaygı değil, kişinin cinsellikten uzaklaşmasıdır.

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismus genellikle psikolojik nedenlerden kaynaklanır. Cinselliğe dair ön yargılar, yaşam ve yetiştirme tarzı, cinsellik ile ilgili mitler vajinismusa neden olabilir. Bununla birlikte nadir de olsa, fiziksel faktörlerin etkisi vardır. Özellikle enfeksiyonlar ya da kızlık zarının yapısı ile ilgili sorunlar, cinsel birleşmeyi ağrılı hâle getirebilir. Bu olumsuz deneyim de kadının korkmasına ve sonraki cinsel ilişkilerde kasılmasına neden olabilir. Vajinismusun yaygın nedenleri:

  • Olumsuz, yıkıcı cinsel deneyimler
  • Vajinal enfeksiyonlar, vulvar vestibülit
  • Mantar enfeksiyonları
  • Anksiyete
  • Cinsel ilişkinin ağrılı olacağına dair korku
  • Yetiştirilme biçimi/kültürel kodlar
  • Cinsellikten korkma
  • Cinselliğin kötü ya da yanlış bir davranış olduğuna dair bilinçaltı düşünceleri

Vajinismus belirtileri ve Eskişehir vajinismus tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismusun en karakteristik özelliği; cinsel birleşmeyi engellemesidir. Kadın, cinsel birleşme olmadan hatta sadece cinselliği düşündüğünde bile kasılmaya başlayabilir. Kasılmalar, genellikle vajinal kaslarda yoğundur. Ancak hasta çok stresli ise bel ya da bacaklara yayılabilir. Bu durum, vajinayı erkek için “etten bir duvar” hâline getirir. Penis vajinaya giremez ya da sadece baş kısmı girebilir. Kadının cinsel ilişkiye zorlanması ise ağrılı cinsel deneyime neden olabilir. Bu da rahatsızlığın seyri için hatalı bir yaklaşım olacaktır.

Çiftler, vajinismustan şüphelendiklerinde, mutlaka deneyimli bir kadın doğum uzmanına başvurulması gerekir. Vajinismusun kökleri derinlerde yatan duygu ve düşüncelerle ilişkili olduğu için kadının bu süreci kendi kendine aşması mümkün değildir.

Vajinismus Tedavi Edilebilir Mi?

Vajinismus, doğru yaklaşım ve yöntemlerle tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Ancak tedavi edilmediğinde çok uzun yıllar devam edebilir. Çoğunlukla psikolojik temelli olmasına rağmen vajinismus tanısında ilk aşama kadın hastalıkları ve doğumdur. Çünkü vajinismusun fiziksel bir nedene dayanmadığının kesin olarak belirlenmesi gerekir. Eğer altta yatan fiziksel nedenler de varsa (cinsel ilişkide ağrıya neden olacak enfeksiyonlar vb.) öncelikle bu sorunların tedavi edilmesi gerekir.

Eskişehir Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi, hem fiziksel tedavi hem de terapiyi içeren bir süreçtir. Öncelikle kadının üreme sistemi açısından sağlıklı olup olmadığı değerlendirilmelidir. Bu süreçte terapistlerin yapacağı değerlendirmelerle birlikte vajinismus tanısı konulabilir. Eğer altta yatan fiziksel nedenler varsa, bu sorunlar tedavi edildikten sonra terapi aşamasına geçilmelidir. Çünkü ağrılı birleşmenin yarattığı duygusal sorunlar da çözülmelidir. Bu noktada kadın doğum uzmanları ve terapistler birlikte çalışarak, vajinismusun etkin tedavisini yapabilirler.

Vajinismus, çiftlerin cinsel yaşamını etkileyen bir rahatsızlıktır. Cinsel yaşamdaki sorunlar büyüdükçe, çiftlerin duygusal paylaşımlarını da etkileyebilir. Birçok kadın, vajinismus gibi bir sorunu olduğunu tahmin etmesine rağmen tedaviden çekinmektedir. Ancak tedaviden kaçınmak, sorunun daha da derinleşmesine, komplike hâle gelmesine neden olacaktır.

Eskişehir vajinismus tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi