Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Eskişehir

Vajinal akıntı, vücut için sağlıklı kabul edilmesine rağmen rengi ve dokusu bozulduğunda enfeksiyonların habercisi olabilir. Özellikle kaşıntı ile birlikte görülen anormal vajinal akıntılar, mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerektiğinin de habercisidir. Bununla birlikte adet öncesi dönem, doğum kontrol hapı kullanımı ve bazı yaşam değişiklikleri de vajinal akıntıların artmasına neden olabilmektedir.

Yazımızın devamında, vajinal akıntı ve kaşıntının nedenleri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Eskişehir vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi için ise Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Vajinal Akıntı Neden Olur? Vajinal Kaşıntı Neden Olur?

Vajinal akıntı, üreme çağındaki tüm kadınlarda görülen, zaman zaman artıp azalabilen, sağlıklı bir sıvıdır. Akıntının işlevi; vajinayı temizlemek ve korumaktır. Sağlıklı vajinal akıntı duru, berrak yapıda olur. Adet dönemlerinden önce de artabilir. Ancak akıntının süt kesiğine benzer veya sarı-yeşil olması, kötü kokulu olması üreme sisteminde bir şeylerin yolunda gitmediğine işarettir.

Vajinal akıntının yaygın nedenleri:

 • Antibiyotik kullanımı
 • Bakteriyel Vajinozis
 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • Rahim ağzı kanseri
 • Klamidya ve gonore (Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bazıları)
 • Şeker hastalığı
 • Duş ürünlerinin yaptığı alerjiler
 • Ameliyatlardan sonra ortaya çıkan pelvik enfeksiyonlar
 • PID (Pelvik inflamatuar hastalık, genellikle cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur.)
 • Trichomonas enfeksiyonu
 • Vajinal atrofi (Menopoz döneminde vajinal duvarların incelerek, kuruması)
 • Vajinit (Vajinal dokuların tahriş olması)
 • Mantar enfeksiyonları

Bakteriyel Vajinozis Nedir?

Bakteriyel vajinozis; en yaygın görülen vajinal enfeksiyonlardan biridir. Bazı kişilerde hiçbir belirti vermediği gibi belirti verdiğinde akıntıya neden olur. Akıntının en belirgin özelliği; keskin ve kötü kokulu olmasıdır. Akıntı homojen beyaz renklidir. Özellikle sık partner değiştiren kadınlarda sık görülen bir rahatsızlıktır.

Trichomonas Vajiniti Nedir?

Trichomonas vajiniti de bir başka vajinal enfeksiyon türüdür. Trichomonas organizmasının neden olduğu bu enfeksiyon, cinsel yolla bulaşır. Nadiren ortak eşyaların (havlu, mayo vb.) kullanımına bağlı olarak da bulaşabilmektedir. Trichomonas kötü kokan, sarı – yeşil renkli akıntıya neden olur. Bununla birlikte vulvada kızarıklık, ısı artışı ve kaşıntı şikâyetleri de olabilir.

Mantar Enfeksiyonu Nedir?

Maya enfeksiyonları, kadınlarda en yaygın görülen akıntı nedenlerinden biridir. Enfeksiyonun nedeni; vajina florasındaki maya bakterilerinin artmasıdır. Bu durum ise stres, şeker hastalığı, doğum kontrol hapı, gebelik ya da antibiyotikler nedeniyle ortaya çıkabilir. Maya enfeksiyonunun belirtileri; vajinada kaşıntı, yanma, süt kesiğine benzer akıntıdır.

Sarı – Yeşil Renkli Akıntı Neden Olur?

Sarı – yeşil renkli akıntılar, normal kabul edilmez. Genellikle enfeksiyon habercisidir. Kaşıntı, kötü koku, yanma ya da ağrı gibi şikâyetler de eşlik edebilir. Bu nedenle sarı – yeşil renge dönen akıntının mutlaka önemsenmesi ve zaman kaybetmeden Eskişehir kadın doğum uzmanına başvurulması gerekir. Eskişehir vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Kahverengi Vajinal Akıntı Neden Olur? Tehlikeli Midir?

Kahverengi vajinal akıntı, her kadında dönem dönem görülebilir. Özellikle adet dönemlerinden önce ya da sonra sık görülen bir akıntı türüdür. Bu nedenle normal olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak gebelik sırasında kahverengi akıntı gelmesi düşük belirtisi olabilir. Gebelik olmasa da kahverengi akıntının sürekli tekrarlıyor oluşu kanser gibi ciddi sorunların habercisi olabilir. Bu durumda mutlaka jinekolojik muayenenin yapılması gerekir.

Adet Döneminden Önce Akıntı Olur Mu?

Kadınlarda yumurtlama döneminde akıntı artabilir. Akıntının yapısı da değişebilir. Berrak ve akışkan akıntılar, her kadında olması gereken, normal akıntı türüdür. Yumurtlama dönemlerinde ise akıntının rengi beyaz; fakat yapısı mukusa benzer olabilir. Daha yoğun bir kıvamı olduğu için de birçok kadını endişelendirebilir. Ancak düzenli olarak artan adet öncesi akıntılar, birçok kadın tarafından tanınmakta ve zararsız olduğu anlaşılmaktadır.

Eskişehir Vajinal Akıntı Tedavisi

Vajinal akıntı tedavisinde öncelikle altta yatan nedenlerin bilinmesi önemlidir. Akıntı enfeksiyondan kaynaklanıyor olsa da her enfeksiyon için kullanılması gereken ilaç/tedavi yöntemi farklıdır. Bu nedenle öncelikle jinekolojik muayene yapılmalı, akıntının yapısı incelenmelidir.

Tedavi sürecinde medikal ilaçlar, antibiyotikler ya da fitiller kullanılabilir. Akıntıya eşlik eden kaşıntı, yanma ve kızarıklığı azaltmak için jel kremler de kullanılabilir. Bunun yanında vajinal enfeksiyonları önlemek için;

 • Vajinanın temiz tutulması
 • Alerjen özelliği olan kokulu ve parfümlü duş ürünlerinden kaçınılması
 • Vajinal duş yapılmaması
 • Vajina temizliğinin önden arkaya yani makat bölgesine doğru yapılması
 • %100 pamuklu, temiz iç çamaşırlarının tercih edilmesi etkili olacaktır.

Eskişehir vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi