Sperm Dondurma

Sperm Dondurma Eskişehir

Sperm dondurma, tıpkı yumurta ve embriyo dondurma işlemlerindeki gibi hücrelerin vitrifikasyon yöntemiyle saklanmasıdır. Sperm dondurmanın temel amacı; çeşitli nedenlerle sperm kalitesi düşecek, sperm üretimi duracak erkeklerin bebek sahibi olabilmesidir. Alınan sperm örnekleri, özel sperm dondurma sıvıları bulunan tanklarda, soğuk ortamda saklanır. Sperm dondurma işlemi öncesinde sperm analizi yapılması da önemlidir. Böylece en kaliteli spermler seçilebilir ve uzun yıllar boyunca saklanabilir.

Eskişehir sperm dondurma ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Sperm Dondurma Nedir?

Sperm dondurma; sperm hücrelerinin uzun süre canlı kalmasını sağlayan bir işlemdir. Yumurta dondurma ve sperm dondurma, temelde aynı amaca hizmet ederler. Ancak sperm dondurma ve çözme başarısı yumurta dondurmaya göre daha fazladır diyebiliriz. Bunun nedeni; sperm hücrelerinin yumurta hücrelerinden yaklaşık 500 kat küçük olmasıdır.

Sperm Dondurma Neden Yapılır?

Sperm dondurma; özellikle üreme sisteminde hasara neden olacak tedaviler görecek erkekler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Kemoterapi ve radyoterapi bunların başında gelir. Bununla birlikte üreme sistemine yapılacak cerrahi müdahaleden önce de spermlerin dondurulması mümkündür. Sperm dondurma;

  • Kanser tedavisi görmeden önce
  • Sperm hasarına neden olabilecek ilaçların kullanılacak olması durumunda
  • Sperm kalitesini, sayısını ya da yapısını etkileyecek cerrahi işlemlerden önce
  • Sperm sayısı az olan ve yaş ilerledikçe giderek düşüş olacağı belli olan hastalarda
  • Ejekülasyon sorunu yaşayan erkeklerde
  • Tüp bebek tedavi sürecinde erkeğin tüp bebek merkezinde bulunamayacağı durumlarda yapılabilir.

Sperm Dondurma Nasıl Yapılır?

Spermlerin dondurulması için öncelikle erkekten meni örneği alınması gereklidir. Dondurmada başarıyı yükseltmek için ise öncelikle semen analizi yapılması önemlidir. Çünkü çeşitli nedenlerle her menide spermlerin kalitesi farklılık gösterebilir. Örnek hücreler, sperm toplama odalarında mastürbasyon yaparak rahatça verilebilir. Azospermi (menide sperm olmaması) gibi istisnai durumlarda ise TESA (Cerrahi Sperm Arama) yöntemi kullanılabilir. Sperm örneği verildikten sonra semen analizi yapılır. Eğer spermlerin sayısı, kalitesi ya da yapısı ile ilgili sorunlara rastlanırsa örneğin tekrarlanması istenebilir.

Erkekten alınan hücreler, özel sıvılarda saklanır. Bu sıvı ve sperm örnekleri, -196 derece soğukta, özel tankların içerisinde tutulur. Hücrelerin içerisinde buz kristali oluşması durumunda sperm canlılığını kaybedecektir. Bu nedenle işlemin mutlaka bu alanda uzman kişiler tarafından, doğru yöntemle yapılması gerekir. Eskişehir sperm dondurma ve bu konuda dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Sperm Dondurmadan Önce Cinsel Perhiz Gerekli Mi?

Sperm dondurmadan önce cinsel perhiz gereklidir. Örnek alınmadan yaklaşık 3 – 4 gün önce, cinsel ilişki ya da mastürbasyon fark etmeksizin, ejekülasyon olması gerekir.

Sperm Dondurmanın Başarı Oranı Nedir?

Sperm dondurma işleminde standart bir başarı oranından söz etmek doğru olmaz. Bunun nedeni dondurmanın başarısının sperm kalitesi ile doğru orantılı olmasıdır. Menideki sperm sayısı, hareketliliği fazlaysa; morfolojik yapı iyiyse, sperm de daha dayanıklı olacaktır. Bu nedenle sperm analizi bu süreçte büyük öneme sahiptir.

Eskişehir Sperm Dondurma Fiyatları

Sperm dondurma işleminde fiyatlar dondurma tekniğine, işlemi yapan kliniğe ve dondurma süresine göre değişebilmektedir. Bu nedenle sperm dondurma fiyatlarının her hastamıza özel olduğu söylenebilir. Sperm dondurma, günümüzde farklı nedenlerle yapılabilmektedir. En sık nedeni; erkeğin üreme sistemine zarar verecek bir tedavi görecek olmasıdır. Sperm dondurma işlemi bu süreçte erkek için hem bir ihtiyaç hem de geleceğe dair bir umut niteliğindedir.

Eskişehir sperm dondurma fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi