Sezaryen Doğum

Sezaryen Doğum Eskişehir

Sezaryen doğum; doğumun cerrahi yöntemlerle yapılması ve karın duvarına yapılan kesiden bebeğin çıkarılmasıdır

Sezaryen doğum kararı, doğum öncesinde veya doğum takibi sırasında bebeğin durumu ve annenin sağlık durumuna göre planlanabilir. Bazı durumlarda ise normal doğumla başlayan süreç, sezaryenle sonlanabilir. Sezaryen doğum yapılması için göz önünde bulundurulan temel kriter; anne ve bebeğin sağlığıdır.

Yazımızın devamında sezaryen doğum hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz. Eskişehir sezaryen doğum hakkında tüm merak ettikleriniz için ise Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen doğum; annenin karın ve rahmine yapılan kesilerden bebeğin çıkarılması, yani doğumun cerrahi müdahale ile gerçekleşmesidir. Sezaryen doğum, özellikle riskli gebeliklerde anne ve bebeği korumak için yapılabilir. Normal doğumun mümkün olmadığı kadınlarda tercih edilen bir doğum yöntemidir.

Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?

Sezaryen doğum, ameliyathane ortamında ve anestezi ile yapılan bir işlemdir. Anestezi yöntemi olarak çoğunlukla “epidural anestezi” tercih edilir. Ancak gerekli durumlarda genel anestezi de yapılabilmektedir. Epidural anestezide; anne adayının belden aşağısı, özel bir iğne ile uyuşturulur. Böylece işlem sırasında anne adayının bilinci tamamen yerinde olur. Ancak hiçbir ağrı ya da acı hissedilmez.

Sezaryen doğum yapılırken öncelikle karın ve vajinal bölge temizlenir. Sonrasında karnın alt bölgesine bir kesi yapılır. Bu kesi, rahme kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlar. Rahme ulaşıldıktan sonra, bu bölgede bir kesi daha yapılır. Bu aşamadan sonra bebek birkaç dakika içerisinde çıkarılır. İşlemi tamamlamadan önce bebeğin yaşamsal fonksiyonları kontrol edilir. Göbek kordonu kesilir ve ilk muayenesi yapılır. Sonrasında plasenta çıkarılır ve son dikiş atılarak işlem tamamlanır.

Herhangi bir komplikasyon gerçekleşmediği sürece sezaryen doğum yaklaşık 30 – 60 dakika içerisinde tamamlanır.

Sezaryen Doğum Neden Yapılır? Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Gebelik takip sürecinde, 36. aydan itibaren hasta için uygun doğum yöntemine karar verme süreci başlar. Bu kararda esas belirleyici olan; annenin ve bebeğin sağlık durumudur. Gebelik sürecinde yapılan tüm tetkikler ve annenin genel sağlık durumu da değerlendirilerek, doğum yöntemine karar verilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken; doğum sırasında ortaya çıkabilecek risklerdir. Eğer gebelik riskli gebelikse ya da doğum sürecinin riskli olacağı düşünülüyorsa, sezaryen yapılabilir. Bazı durumlarda ise normal doğum planlanırken, sezaryen başlatılabilir.

Sezaryen doğumun tercih edilebileceği bazı durumlar şunlardır:

 • Bebeğin normal doğum için olması gereken, uygun pozisyonda olmaması
 • Bebeğin aşırı kilolu olması
 • Annede normal doğuma engel olabilecek rahatsızlıkların olması
 • Normal doğum sırasında komplikasyon oluşması (Bebeğin kalp atımlarında ani bozulmalar gibi)
 • Plasentanın doğumdan önce ayrılması
 • Annenin geçmişte rahim ameliyatı geçirmiş olması
 • Doğum kanalında, bebeğin çıkışına engel olan miyom vb. kitlelerin olması
 • Normal doğum süresinin fazla uzaması, kanamanın olması
 • Leğen kemiğinin dar olması
 • HPV gibi anneden bebeğe geçme riski olan hastalıkların olması

Sezaryen Doğum Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Sezaryen doğum, cerrahi bir operasyon olduğu için sonrasında anne adayının iyileşme sürecine ihtiyacı vardır. Normal doğumdan sonra anneler kısa süre sonra günlük yaşamına devam edebilmektedir. Ancak sezaryenden sonra kısa bir süre de olsa ayağa kalkmak ve günlük işleri yapmak için yardım gerekebilir. Aynı zamanda enfeksiyon riski de olduğu için temizlik ve bakıma mutlaka özen gösterilmelidir.

 • Sezaryen doğumdan sonra anne adayları birkaç gün içerisinde taburcu edilir.
 • Karın bölgesindeki kesinin iltihaplanmaması ya da enfeksiyon kapmaması için mutlaka kişisel hijyene özen gösterilmelidir. Gerekirse bölge bir süre sudan korunmalıdır.
 • Kesi bölgesi pansuman ile temizlenmelidir.
 • İyileşme sürecinde dikişler zorlanmamalıdır. Bu nedenle ağır kaldırmaktan ve spor gibi yorucu aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Eskişehir Sezaryen Doğum Fiyatları

Sezaryen doğum, genellikle anne ya da bebeğin sağlığını korumak için tercih edilen bir doğum yöntemidir. Sezaryen doğum; doğum esnasında hissedilen ağrı ya da acı hissine neden olmadığı için daha avantajlı sayılabilir. Ancak normal doğum yapan kadınlarda iyileşme süresi çok daha kısadır. Bu nedenle her doğum süreninin avantaj ve dezavantajları olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada önemli olan hem anne hem de bebeğin doğum sürecini en sağlıklı şekilde tamamlamasıdır.

Eskişehir sezaryen doğum fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi