Mikrochip

Mikrochip Eskişehir

Mikrochip; spermlerin en kalitesini seçmeye yardımcı olan, böylece tüp bebek tedavisinde başarı oranını artıran düşünülen bir teknolojidir.

Kısırlık, hem erkekten hem de kadından kaynaklanabilen bir üreme sorunudur. Erkeklerde görülen kısırlığın büyük çoğunluğu sperm sayı ve/veya kalitesinin düşük olmasından kaynaklanır. Mikrochip uygulamasında kullanılan sperm çipleri, menideki DNA yapısı en iyi olan spermlerin seçilmesini sağlayarak, sperm kalitesine bağlı kısırlığın tedavisini sağlar.

Yazımızın devamında “Mikrochip nedir, nasıl yapılır?” gibi sorulara daha detaylı yanıt vereceğiz. Eskişehir mikrochip tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Mikrochip’li Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Gelişen teknoloji sayesinde birçok tıbbî tedavide olduğu gibi tüp bebekte de tedavi seçenekleri artmıştır. Özellikle sperm ya da yumurta kalitesinden kaynaklanan kısırlığa yönelik tüp bebek uygulamalarında, farklı teknolojiler sayesinde başarı oranı giderek yükselmektedir. Bunlardan biri de mikrochip’tir. Erkekten kaynaklanan kısırlığa yönelik bir tedavi olan mikrochip’li tüp bebek; menideki en kaliteli spermlerin seçilmesini hedefler. Özel sperm çipleri ile yapılan işlem pratiktir. Etkinliği ise oldukça yüksektir.

Kimler Mikrochip Yaptırabilir?

Mikrochip, özellikle erkek kısırlığında tercih edilen bir işlemdir.

 • Erkekte sperm sayısının az olması
 • Spermlerin hareketliliğinin az olması
 • Sperm kalitesi ile ilgili sorunlar olması durumunda uygulanır.

Erkeklerde sperm kalitesinin düşük olması, kısırlığın yaygın nedenlerinden biridir. Özellikle sperm sayısı ciddi oranda düşükse, bu durum tüp bebek sürecini de olumsuz etkileyebilir.

Mikrochip’li Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Mikrochip’li tüp bebek tedavi süreci, klasik bir tüp bebek uygulaması gibi başlar:

 • Öncelikle kadından yumurta toplanması için gerekli süreç başlatılır.
 • Düzenli olarak verilen hormon ilaçları sayesinde yumurtaların belirli bir olgunluğa erişmesi sağlanır.
 • Çatlatma iğnesi yapılır ve yumurtalar aspirasyon yöntemiyle toplanır.
 • Yumurtalar toplandıktan sonra döllemenin yapılması için erkekten de meni örneği istenir.

Mikrochip’li tüp bebek tedavisi bu noktada uygulanır. Eskişehir mikrochip tedavisi uygulama aşamaları hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Mikrochip işlemine özel sperm chip’leri ile spermler taranır. Sperm chip’lerinde mikro kanallar bulunur. Bu kanalların özelliği; bir süzgeç gibi çalışarak, en kaliteli spermlerin seçilmesini sağlamasıdır.
 • Sperm chip’lerindeki mikro kanallar sayesinde DNA ve yapı olarak en sağlıklı, kaliteli olan spermler ile hasarlı olanlar farklı bölmelere ayrılır.
 • Sonrasında spermler ve yumurta hücreleri laboratuvar ortamında bir araya getirilir. Yumurta hücreleri en kaliteli spermlerle birleştiği için embriyolar 5. güne kadar dayanabilir. Blastosist adı verilen bu embriyolarda gebelik ihtimali daha yüksektir.
 • Dölleme sırasında başarıyı yükseltmek için mikroenjeksiyon yöntemi de tercih edilebilir.
 • Laboratuvar ortamında döllenen embriyolar anne rahmine gönderilir. Gebeliğin oluşması beklenir.

Mikrochip’li Tüp Bebekte Başarı Oranı Nedir?

Mikrochip, tüp bebek tedavisinde başarıyı artırdığı gibi doğan bebeklerin de daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Çünkü microchip işleminde seçilen spermler, DNA olarak en sağlıklı spermlerdir. Bu nedenle babadan gelen genlerde kalıtsal hastalık ihtimalinin daha düşük olacağını söyleyebiliriz. Harvard Üniversitesi’nde Türk bir bilim adamı tarafından keşfedilen bu yöntem günümüzde giderek daha fazla yaygınlaşmaktadır. Dolayısıyla başarı oranı da giderek artmaktadır.

Eskişehir Mikrochip Tüp Bebek Fiyatları

Mikrochip ile tüp bebek, başarı oranı oldukça yüksek olan ve birçok çiftin güvenle bebek sahibi olmasını sağlayan bir işlemdir. Eskişehir mikrochip ile tüp bebek tedavisi fiyatları ise hastalarımızın ihtiyaçlarına göre değişebilmektedir. Birden fazla tüp bebek denemesi yapılan durumlarda mikrochip fiyatları da değişebilmektedir.

Eskişehir mikrochip’li tüp bebek fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi