Laparoskopi

Laparoskopi

Laparoskopi; batın ve üreme sistemine yapılan cerrahi işlemlerin ince küçük kesilerden yapılmasını sağlayan bir kapalı ameliyat yöntemidir. Günümüzde, kadın hastalıkları ve doğum alanında da en çok tercih edilen cerrahi yöntemlerden biridir. Bunun nedeni laparoskopi ile yapılan cerrahi müdahalelerin çok daha kolay olması, en önemlisi ise hastalarımızın ameliyat sonrasında daha kolay ve hızlı iyileşmesidir. Laparoskopi, hem tanı hem de tedavi amacıyla yapılabilir. Bu nedenle birçok kadın hastalığının hem tanı hem de tedavi sürecinde etkin rolü vardır.

Laparoskopi ve laparoskopi fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Laparoskopi Nedir?

Laparoskopi; batın ve üreme sisteminin görüntülenmesini, bir yandan da cerrahi ile tedavi edilmesini sağlayan bir uygulamadır. Uygulama sırasında kullanılan laparoskop; karın içini hem aydınlatan hem de ekrana yansıtan fiberoptik bir teleskoptur. Laparoskop sayesinde karın içinin görüntülenmesi, açık ameliyata olan ihtiyacı azaltmaktadır. Açık ameliyatlarda karın içini görüntülemek için yapılan derin kesiler yerine, ince kesiler ile ameliyat yapılabilmektedir. Laparoskopi hem tanı hem de tedavi amacıyla yapılabilir.

Tanısal laparoskopi: Karın içi ve üreme sistemindeki patolojilerin tanısında kullanılan laparoskopi işlemidir. Tanısal laparoskopide, laparoskop karın içerisine gönderilir. Bölgenin net bir şekilde görüntülenmesi sağlanır. Henüz tanısı konulamamış ancak cerrahi gerektiren hastalıklarda, tanısal laparoskopi, operatif laparoskopiye dönüşebilir.

Tanı amaçlı laparoskopi aşağıdaki durumlarda yapılabilir:

 • Yumurtalık, tüp ve rahimdeki kitlelerin tanısında
 • Endometriozis, dış gebelik ve miyom tanı ve tedavisinde
 • Pelvik ağrılarının nedenlerinin araştırılmasında
 • Şiddetli adet sancılarının tanısında
 • Genital anomalilerin değerlendirilmesinde
 • İnfertilite yani kısırlık tanısında

Operatif (Tedavi amaçlı) laparoskopi: Üreme sistemi ve batın görüntülenirken, bir yandan da cerrahi tedavinin yapıldığı laparoskopi türüdür.

Operatif laparoskopi aşağıdaki durumlarda yapılabilir:

 • Tüplerin bağlanması
 • Yumurtalık kistlerinin çıkarılması
 • Dış gebeliğin sonlandırılması
 • Karın içi yapışıklıkların tedavisi
 • Miyom çıkarılması
 • Laparoskopik histerektomi (Rahmin laparoskopi ile alınması)
 • Rahim sarkması tedavisi

Laparoskopi Nasıl Yapılır?

Laparoskopi; ameliyathanede, genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Laparoskopi işlemine başlarken, öncelikle batın bölgesi karbondioksit gazı ile şişirilir. Bu işlem, batın ve üreme sisteminin net bir şekilde görüntülenmesini sağlar. Sonrasında karın bölgesine ince bir kesi yapılır. Bu kesiden laparoskop sokulur. Laparoskop ile müdahale yapılacak bölge tespit edildikten sonra, karın bölgesine birkaç küçük delik daha açılır. Yapılacak işleme göre 3, 4 ya da 5 delik kullanılabilir. Bu kesiler oldukça küçüktür. Dolayısıyla ameliyat sonrası iz yok denecek kadar azdır. Karın bölgesine açılan kesilerden uygun cerrahi uygulamalar yapılır ve operasyon tamamlanır.

Laparoskopinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Laparoskopik cerrahi denildiğinde, günümüzde birçok hasta tedaviye daha olumlu bakmakta, ameliyatı daha kolay kabullenmektedir. Peki bunun nedeni nedir?

 • Laparoskopinin en büyük avantajı; ameliyat sonrası iyileşme süresinin kısa olmasıdır. Açık ameliyatlarda kullanılan derin kesiler yapılmadığı için ameliyat yaraları daha çabuk iyileşir. Böylece hastalarımız birkaç gün gibi bir sürede günlük yaşamlarına dönebilirler.
 • Ameliyat sırasında yapılan kesiler küçük olduğu için ameliyat izi kalmaz. Hafif bir iz kalsa bile bu izler kolay kolay göze çarpmaz. Hastanede yatış süresi kısadır.
 • Laparoskopinin hasta sağlığı açısından bir diğer avantajı da enfeksiyon riskinin az olmasıdır. Açık ameliyatlardan sonra oluşan enfeksiyonlar, hastanın iyileşme sürecini çok uzatmaktadır. Aynı zamanda neden olduğu komplikasyonlar nedeniyle tedaviyi olumsuz etkilemektedir. Laparoskopiden sonra hastanın hijyenine ve sağlığına dikkat edilirse enfeksiyon riski yok denecek kadar azdır.

Laparoskopinin dezavantajı diyebileceğimiz yönü ise uygulama zorluğudur. Bu nedenle doktorun deneyimi oldukça önemlidir. Laparoskopi ve histeroskopi gibi günümüzün modern cerrahi teknikleri, sürekli bir gelişim ve yenilenme sürecini de beraberinde getirir. Bu nedenle kadın doğum uzmanının bu alanda deneyimli olması ve kendini geliştirmesi önemlidir. Laparoskopi hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilir; “Hakkımda” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Laparoskopi Fiyatları

Laparoskopi, kadın hastalıkları ve doğum alanındaki birçok farklı rahatsızlık için yapılabilen bir işlemdir. Bu nedenle laparoskopi fiyatları da yapılan her işlem için farklı olacaktır. Bununla birlikte tanı ve tedavi amacıyla yapılan laparoskopik işlemlerin fiyatları da değişkenlik gösterebilir. Laparoskopi fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi