Kürtaj

Kürtaj Eskişehir

Kürtaj, istenmeyen ya da riskli gebeliklerin sonlandırılması için yapılan, tıbbî bir işlemdir. Kürtaj, 18 yaşını geçmiş her kadına yapılabilir. 18 yaşından küçük kadınlar için ise ebeveyn onayı gerekmektedir.

Kürtaj, “küret ile kazıma” anlamına gelen bir kelimedir. Kürtaj işlemi, küret adını verdiğimiz aletle, rahmin içi kazınarak yapılır. Ancak günümüzde kullanılan vakumlu kürtaj yöntemi sayesinde, çok daha güvenli bir şekilde kürtaj yapılabilmektedir.

Bazen rahim içi hastalıkların tanısını koymak için gebe olmayan hastalarda da uygulanabilir.

Eskişehir kürtaj fiyatları ve kürtajın nasıl yapıldığı hakkında daha fazla bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. Kadın hastalıkları ve doğum, kürtaj için ise Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj; istenmeyen, riskli ya da tehlikeli gebeliklerin güvenli bir şekilde sonlandırılmasını sağlayan bir işlemdir. Kelime olarak “kazıma, temizleme” anlamına gelir. İşlem sırasında rahmin iç dokusu kazınarak, gebelik kesesi rahimden alınır. Böylece gebelik sonlanır. Genellikle istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için yapılır. Ancak riskli gebelikler söz konusu olduğunda ya da düşük tedavisinde de kürtaj yapılabilmektedir. Düşüklerden sonra, rahmi temizlemek için yapılan kürtaj işlemine “revizyone kürtaj” denir. Rahim içi hastalıkların değerlendirilmesi ve biyopsi örneği alınması için yapılan kürtaj işlemine ise “probe kürtaj” denmektedir.

Kürtaj Ne Zaman Yapılabilir?

Kürtaj, gebeliğin erken dönemlerinde yapılan bir işlemdir. Ülkemizde bu konuda yasal sınırlamalar da bulunmaktadır. Buna göre kürtaj, gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilir. Yani yalnızca 2,5 aya kadar yapılabilmektedir. Bu nedenle kürtaj yapılmadan önce gebelik haftasının doğru hesaplanması önemlidir. 2,5 ayı geçen gebeliklerin sonlandırılması hem yasal değildir hem de anne adayının sağlığı açısından riskleri beraberinde getirmektedir.

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Gebelik haftası, kadının ilk adet gününden itibaren hesaplanır. Sanılanın aksine, gebeliğin öğrenildiği tarih, gebeliğin başlangıcı kabul edilmez. Eskişehir kürtaj ve gebelik tarihi hesaplama için daha detaylı bilgiyi Doç. Dr. Nicel Taşdemir’den alabilirsiniz.

Gebelik; kan ve idrar testleri ile anlaşılabilir. Adetin 1 haftadan fazla gecikmesi, gebeliğin başlıca belirtisidir. Kanda yapılan gebelik testlerinde gebelik saptanabilir. Kişinin kendi kendine yaptığı idrar testleriyle de gebeliği öğrenebilir. Ancak idrarda yapılan testler yanıltıcı olabilmektedir. Bu nedenle idrarda gebelik testi negatif çıkan hastalarda, gebelik ihtimalini kesinleştirmek için kan testi de yapılabilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işleminde öncelikle gebeliğin değerlendirilmesi gerekir. Gebelik kesesi net bir şekilde görülmeli ve dış gebelik ihtimali değerlendirilmelidir. Eğer gebelik 10. haftayı geçmemişse ve dış gebelik söz konusu değilse, hasta kürtaj için uygundur.

Kürtaj yapılmadan önce hasta uygun anestezi yöntemi ile uyutulur. Sonrasında vajina temizlenir ve spekulum ile genişletilir. Bu noktada klasik, küretle kazıma yöntemi kullanılabilir. Ya da vakumla kürtaj yapılabilir. Vakum yöntemi ile yapılan kürtajda, operasyon sonrası enfeksiyon ve yapışıklık gelişme riski daha azdır. Bu nedenle gebeliği sonlandırmada daha çok tercih ettiğimiz bir yöntemdir. Hasta açısından daha konforludur. Kürtaj, yaklaşık 25 – 30 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.

Kürtaj Sırasında Anestezi Yapılır Mı?

Hem hastanın konforu hem de işlemin psikolojik etkileri düşünülerek, kürtaj anestezi altında yapılır. Ancak her hastada tercih edeceğimiz anestezi yöntemi farklıdır. Genellikle sedasyon (derin uyku) dediğimiz, hafif anestezi tercih edilmektedir. Böylece anestezinin yan etkileri de minimuma indirilmektedir.

Eskişehir Vakumla Kürtaj Nedir?

Vakumla kürtaj, vakum özelliği olan cihazlar ile yapılan kürtaj işlemidir. Kullanılan özel kanül, rahim içerisinde ters basınç yaratarak, gebelik kesesinin dışarı çıkarılmasını sağlar. Vakumla kürtaj, günümüzde en çok tercih edilen kürtaj yöntemidir. Bunun nedeni, klasik kürtaj uygulamasına göre komplikasyon oluşma riskinin daha az olmasıdır. Bu da kürtajdan sonra hastanın daha güvenli bir iyileşme süreci geçirmesini sağlar.

Kürtajdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kürtajdan sonra;

  • Hastalarımız aynı gün içerisinde evlerine dönebilir, günlük işlerine devam edebilirler.
  • Enfeksiyon riskinden kaçınmak için ayakta duş alınması tavsiye edilir.
  • Yaklaşık 15 gün boyunca cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir.
  • 15 gün – 1 ay süre ile ortak kullanılan hamam, sauna ve havuz gibi ortamlardan uzak durmak gerekir.
  • Kişinin kişisel temizliğe dikkat etmesi, vajinal temizliği önden arkaya (makat bölgesine doğru) yapması gerekir.
  • Kürtajdan sonraki bir hafta içerisinde ara kanamalar görülebilir. Bu genellikle normal kabul ettiğimiz bir yan etkidir. Günlük ped kullanılabilir. Ancak kanama miktarı artarsa, mutlaka yeniden doktora başvurmak gerekir.

Bekârlar da Kürtaj Yaptırabilir Mi?

  • Eğer kişi 18 yaşından küçükse, kürtaj için ebeveyn iznine ihtiyaç duyulur.
  • 18 yaşından büyük ve bekâr olan tüm kadınlara kürtaj yapılabilir.
  • Kadın evliyse, kürtaj için eş onayının alınması gerekmektedir.

Eskişehir Kürtaj Fiyatları

Kürtaj, gebeliğin sonlandırılması için tercih edilecek en güvenli ve sağlıklı yöntemdir. Ancak bu konuda deneyimi ve uzmanlığı olmayan birçok kişi, merdiven altı kürtajı, steril olmayan koşullarda yapmaktadır. Bu şekilde ücretler daha düşük olsa da kadının sağlığını ciddi şekilde riske atmaktadır. Kürtaj yaptıran kadınların güvenliği ve sağlığı için mutlaka uzman doktorlara başvurulmalı ve işlem steril koşullarda yapılmalıdır.

Eskişehir kürtaj fiyatları, kürtaj yapılan kuruma ve kliniğe göre değişebilir. Eskişehir kürtaj fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi