Kısırlık Tedavisi

Kısırlık Tedavisi Eskişehir

İnfertilite yani kısırlık; medikal ilaçlar, aşılama ve tüp bebek yöntemleri ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Günümüzün modern uygulamaları ve gelişen teknoloji sayesinde kısırlık tedavisinde başarı oranı %55 – 60 gibi rakamlara ulaşmıştır. Kısırlığın nedenlerine bağlı olarak, yapılan ek tedaviler sayesinde de bu rakam giderek artmaktadır. Kısırlık tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerin başında tüp bebek tedavisi gelir. Bununla birlikte üreme sistemi ile ilgili sorunlar söz konusu olduğunda laparoskopik ve histeroskopik cerrahi ile de tedavi mümkündür.

Eskişehir infertilite tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Kısırlık Tedavi Edilebilir Mi?

İnfertilite yani kısırlık, çiftlerin en az 1 yıl korunmasız cinsel yaşama rağmen bebek sahibi olamaması durumudur. Sanılanın aksine tedavisi ise mümkündür. Kısırlık kadında tüplerin tıkalı olması, rahim içi yapışıklıklar, yumurta rezervinin az olması, hormonal sorunlar gibi pek çok nedenle görülebilir. Erkeklerde ise testislere giden kanalların kapalı olması, azospermi yani menide sperm olmaması ya da sperm hücrelerinin yapısı ile ilgili sorunlardan meydana gelebilir. Kısırlık, bazı çiftlerde hiçbir nedene bağlı olmadan da ortaya çıkabilir. Altta yatan nedenlerin saptanması, doğrudan soruna yönelik bir tedavi planlanmasına yardımcı olur. Bu nedenle tedavide başarı oranını artırır.

Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Korunmasız cinsel yaşamın en az 1 yıldır devam etmesi ancak gebelik oluşmaması, kısırlığın en belirgin özelliğidir. Eğer kadın 35 yaşın üzerindeyse bu süreye 1 yıl yerine 6 ay da diyebiliriz.

 • Adet düzensizlikleri/hiç adet olmama
 • Adet dönemlerinde aşırı ağrı olması
 • Adet kanamalarının normalden yoğun olması
 • Hamile olunmamasına rağmen memeden süt gelmesi
 • Hormon bozukluğuna bağlı tüylenme, akne ve kilo şikâyetleri
 • Erkeklerde cinsel işlev sorunları (sertleşme ve boşalma ile ilgili sorunlar)
 • Testislerde ağrı ya da şişlik
 • Boşalma esnasında çok az meni gelmesi de diğer kısırlık belirtileri arasında sayılabilir.

Ancak bu şikâyetler dönem dönem, farklı rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Bu nedenle kısırlığın kesin tanısı için yeterli değildir. Kısırlığa işaret eden en önemli faktör; korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamama süresinin 1 yılı aşmasıdır. Bu durumda, uzman kadın doğumcular tarafından yapılan tetkikler sayesinde kısırlığın kesin tanısı konulabilir. Eskişehir kısırlık tedavisi hakkında detaylı bilgi için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Eskişehir Kısırlık Tedavisi

Kısırlık, altta yatan nedenlere bağlı olarak farklı yöntemlerle tedavi edilebilir. Bunlara yakından bakacak olursak;

Fertilite ilaçları: Özellikle düzenli yumurtlama olmadığı durumlarda ve açıklanamayan kısırlık tedavisinde sık tercih edilen bir yöntemidir. Fertilite ilaçları, hormonlara etki ederek, yumurta gelişimine etki eder. Yumurtlamanın desteklenmesini ve yumurta sayısının artmasını sağlar. Fertilite ilaçları, kısırlık tedavisinde etkili bir yöntem olmasına rağmen, bazı ciddi riskleri de beraberinde getirmektedir. Yumurtalıklar aşırı uyarıldığında, “OHSS” adını verdiğimiz bir sendroma neden olur. Damar geçirgenliğinin artmasıyla oluşan bu sendrom, kadının yaşamını riske atabilir. Bu nedenle fertilite ilaçları ile yapılan kısırlık tedavilerinde, mutlaka düzenli yumurtalık kontrolü gerekmektedir.

Laparoskopi ve histeroskopi: Eğer kadında karın içi yapışıklık, miyom, tüp tıkanıklığı, hasarlı tüp ya da endometriozis gibi rahatsızlıklar varsa gebeliği engelleyebilir. Bu durum, bazı hastalarda tüp bebekte başarıyı da olumsuz etkileyebilir. Laparoskopi ve histeroskopi adını verdiğimiz, kapalı ameliyat teknikleri sayesinde rahim içi rahatsızlıklar giderilebilir. Rahim ve üreme sistemi sağlıklı olduğunda hem gebe kalmak hem de tüp bebek tedavi süreci kolaylaşacaktır.

Laparoskopi ile kısırlık tedavisi;

 • Karın içi yapışıklıkların giderilmesi
 • Tüplerin açılması/tüp hasarının giderilmesi
 • Miyom tedavisi
 • Çikolata kisti tedavisi durumlarında uygulanabilir.

Histeroskopi ile kısırlık tedavisi ise;

 • Rahim içi yapışıklıkların giderilmesi
 • Miyom ve poliplerin çıkarılması
 • Rahim şekil bozukluklarının giderilmesi ve rahim boşluğunun incelenmesi için yapılabilir.

Aşılama (İnseminasyon): Spermlerin kalitesi ya da hareketliliğinden kaynaklanan kısırlık probleminde etkili bir yöntemdir. Aşılama tedavisinde amaç; erkekten alınan spermlerin, hormonlar yardımıyla uyarılmış rahme bırakılmasıdır. Enjeksiyon ile yapılan işlem kadın için oldukça konforludur. Herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Aşılama tedavisi 3 defaya kadar denenebilir. Eğer aşılama ile beklenen sonuç alınamazsa, tüp bebek tedavisine geçilebilir. Aşılama tedavisinden etkin sonuç alabilmek için sperm sayısının ya da hareketliliğinin aşırı düşük olmaması tercih edilir.

Tüp Bebek Tedavisi (IVF): Günümüzde yaygın olarak tercih edilen ve başarı oranı oldukça yüksek bir tedavidir. Tüp bebek tedavisinde erkekten alınan spermlerle yumurta hücreleri, laboratuvar koşullarında bir araya getirilir. İdeal koşullarda döllenen yumurta hücresi, rahme bırakılır. Tüp bebek tedavisinde başarı oranını artırmak için genetik tanı, mikroenjeksiyon, PRP gibi yardımcı tedavilerden de destek alınabilir. Böylece birçok çift sağlıklı bir şekilde bebeğini kucağına alabilmektedir.

Eskişehir Kısırlık Tedavisi Fiyatları

Kısırlık tedavisinde uygulanan bu yöntemlerin her biri oldukça etkili, başarılı sonuç veren yöntemlerdir. Bu noktada önemli olan; hasta için uygun yöntemin seçilmesidir. Bazı durumlarda tüp bebek tedavisinde bile tekrarlayan başarısızlıklar söz konusu olabilmektedir. Ancak doktorunuzun uzmanlığı, deneyimi ve modern tedavi yöntemlerine yaklaşımı bu noktada önemlidir. Özellikle tüp bebek tedavisinde PRP, mikrochip, genetik tanı gibi modern yöntemler, tedavide başarı oranını artırmaktadır. Tüm bu değişkenler de kısırlık tedavisi fiyatlarını etkiler.

Eskişehir kısırlık tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi