Kapalı Rahim Perde Ameliyatı

Kapalı Rahim Perde Ameliyatı

Rahimde perde olması yani septat uterus, kadınlarda doğuştan gelen bir üreme sistemi anomalisidir. Serviks ve uterusun birleşememesi nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi, rahmin iki kanalın birleşmesi ile oluşumu esnasında aradaki duvarın erimemesi ile de oluşabilir.  Bu problem, gebelik sürecinde pek çok soruna neden olabilir. Rahim perdesi, kadınlarda kısırlık ve tekrarlayan düşüklerin önemli nedenlerinden biridir. Teşhis edildiğinde, tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Tedavi yöntemi ise cerrahidir. Laparoskopik ve histeroskopik cerrahi birlikte kullanılarak, rahimde perde ameliyatı yapılabilir. Kapalı ameliyat teknikleri sayesinde kısırlık ve tekrarlayan düşüklere neden olan sorun ortadan kaldırabilmektedir.

Eskişehir kapalı rahim perde ameliyatı ve fiyatları hakkında yazımızın devamında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Laparoskopi ve histeroskopi hakkında tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Rahimde Perde Olması Nedir?

Tıp dilinde “septat uterus” olarak adlandırdığımız rahim perdesi, rahmi orta yerinden bölen dikey perdelerdir. Rahmi ayırdığı için “perde”ye benzetilen bu dokuda damarlar yoğun değildir. Bu nedenle embriyonun tutunabileceği, sağlıklı bir alan değildir. Aynı zamanda rahimde perde olduğunda, bebeğin rahimde gelişmesi için yeterli alan kalmamaktadır. Bu da gebeliğin sürekli düşükle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Perde uterusun ne kadar derinindeyse, anormalliğin da o kadar şiddetli olduğunu söyleyebiliriz.

Rahminde Perde Olanlar Hamile Kalamaz Mı? Zararları Nelerdir?

Rahimde perde olan kadınlarda kısırlık ve tekrarlayan düşük sık görülür. Bunun nedeni, perdenin rahmin gebeliğin oluşmasına ve devam etmesine uygun anatomik yapısını bozmasıdır.

Rahimde perde olan kadınlarda embriyonun rahim duvarına sağlıklı bir şekilde tutunması zordur. Zar dokusuna benzer bir yapıda olan perde, çok sayıda damar içermediği için embriyonun tutunmasına ve beslenmesine uygun değildir. Bu nedenle rahim içi perde rahatsızlığı ileri derecede olan birçok kadında kısırlık görülür.

Rahim içi perdenin neden olduğu sorunlardan biri de tekrarlayan düşükler ve erken doğumdur. Eğer embriyo perdeye rağmen tutunmayı başarırsa, normal bir gebelik süreci ilerlemeye devam eder. Ancak bebek büyüdükçe, perdenin ayırdığı bölgeye sığmamaya başlar. Bu nedenle doğum beklenenden erken gerçekleşebilir. Benzer şekilde büyüme sürecindeki bebek ideal koşulları bulamadığı için düşük gerçekleşebilir.

Rahimde Perde Tanısı Nasıl Konur?

Rahimde perdenin dışarıdan muayene ile anlaşılması mümkün değildir. Bu nedenle rahim içini detaylı olarak görüntüleyen tanı yöntemlerinden destek almak gerekir. Rahim perdesi tanısında standart olarak HSG (rahim filmi) kullanılır. Bazen diğer anormalliklerle rahim perdesini rahim filmiyle ayırmak mümkün olmayabilir. Bu tür hastalarda üç boyutlu ultrason veya bazı durumlarda laparoskopi ile rahmin ameliyatla gözlenmesi tanıyı netleştirmek için kullanılabilir.

Rahimde Perde Tedavisi Nasıl Olur? Tedavi Mümkün Mü?

Rahimde perde tedavisinde cerrahi teknikler kullanılır. En ideal sonuçlar için perdenin kesilmesi tercih edilir. İşlem sırasında histeroskopi yapılır. Ancak öncesinde laparoskopi ya da üç boyutlu ultrason ile perdenin detaylı olarak görüntülenmesi tercih edilir. Sonrasında histeroskopiye başlanabilir.

Histeroskopi ile rahim perdesini keserken makas ya da elektrik enerjisi kullanılabilir. Güvenilirliği açısından elektrik enerjisi daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Histeroskopi esnasında hastanın konforlu olabilmesi için anestezi yapılır. Bu nedenle bu işlemlerin hiçbiri hastalarımız tarafından hissedilmeyecektir.

Rahimde perde tedavisi, histeroskopi ile yapıldığı için konforlu bir işlemdir. Kapalı cerrahi tedavilerden biri olan histeroskopi sayesinde bölgede herhangi bir iz kalmaz. Hem de hastalar aynı gün içerisinde taburcu edilir.

Eskişehir Kapalı Rahim Perdesi Ameliyatı

Kapalı rahim perdesi ameliyatları, hasta için konforlu ve iyileşme süreci hızlı olan operasyonlardır. Ancak başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için mutlaka uzman ve deneyimli hekimler tarafından yapılmalıdır. Çünkü hatalı uygulamalarda, nadir de olsa rahmin delinmesi gibi ciddi riskler ortaya çıkabilmektedir.

Eskişehir kapalı rahim perdesi ameliyatı ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi