Kapalı Polip Ameliyatı

Kapalı Polip Ameliyatı Eskişehir

Kapalı polip ameliyatı; poliplerin histeroskopi ile çıkarılması işlemidir. Polipler, vücudun her bölgesinde oluşabilen, genellikle iyi huylu tümör yapılarıdır. Kadınlarda sık görüldüğü bölgelerden biri de üreme sistemidir.

Polipler genellikle belirti vermeden büyürler. Bu nedenle birçok kadının haberi bile olmaz. Ancak büyük boyutlara ulaştıklarında adet düzenini bozabilirler. Bazı durumlarda, endometrial kavitede (rahim içinde) embriyonun tutunmasını engeller ve kısırlığa neden olabilirler. Bu durumda kadının sağlığını korumak, yaşam kalitesini artırmak için poliplerin cerrahi ile çıkarılması tercih edilebilir.

Kapalı polip ameliyatları, bu sürecin hem hasta hem de hekim için çok daha kolay olmasını sağlar. Kapalı polip ameliyatlarından sonra, hastalarımız kısa sürede evlerine, günlük yaşamlarına dönebilirler. Ağrı ve acı hissi de daha azdır. Eskişehir kapalı polip ameliyatı ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Rahimde Polip Neden Olur? Servikal Polip Nedir? Endometrial Polip Nedir?

Polipler, vücudun pek çok yerinde, farklı nedenlerle ortaya çıkabilen, iyi huylu tümör yapılarıdır. Kanser özelliği göstermeleri oldukça nadirdir. Ancak bulundukları bölgeye ve büyüklüklerine göre vücudun bazı fonksiyonlarını engelleyebilirler. Bunlardan biri de gebelik süreci ve adet kanamalarıdır.

Servikal polip adını verdiğimiz yapılar ise kadınlarda, üreme sisteminde görülen, rahim ağzı polipleridir. Endometrium adı verilen rahmin iç kısmında görülen poliplerdir. Servikal poliplerin neden oluştuğu kesin olarak bilinmese de genetik faktörlerin bunda etkili olduğu düşünülmektedir.

Rahimde Polip Zararları Nelerdir?

Rahimdeki poliplerin büyük bir çoğunluğu iyi huyludur. Nadiren kanseröz özellik gösterirler. Birçok hastamız jinekolojik muayene sırasında, tesadüfen poliplerin varlığından haberdar olmaktadır. İyi huylu ve küçük boyutlardaki polipler genellikle zararsızdır.

Ancak bazı polipler, bulunduğu konuma ve büyüklüklerine göre gebeliği engelleyebilirler. Adet sancılarının artmasına, kanamanın düzensiz olmasına, tekrarlayan düşüklere neden olabilirler.

Polipler Nasıl Çıkarılır? Kapalı Polip Ameliyatı Nedir?

Rahim polipleri, cerrahi ile çıkarılır. Günümüzde kullanılan modern cerrahi teknikler sayesinde, bu süreç birçok hastamızın düşündüğünden de kolay olmaktadır. Rahim poliplerinin çıkarılmasında genellikle histeroskopi tercih edilir. Histeroskopi, rahmin içinin ışıklı bir mercek ile incelenmesini ve gerekli cerrahi işlemin derin ameliyat kesileri olmadan yapılmasını sağlar. Eskişehir kapalı polip ameliyatı ve histeroskopi hakkında detaylı bilgi için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Kapalı Polip Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı polip ameliyatı genellikle sedasyon (derin uyku) ya da genel anestezi ile yapılan bir işlemdir. Bu nedenle hastalarımız işlem sırasında hiçbir ağrı ya da acı hissetmezler. Histeroskopi yapılırken, hastalarımız sırt üstü yatırılır. Vajina spekulum ile genişletilir. Oluşan açıklıktan “histeroskop” adı verilen yüksek çözünürlüklü kamera gönderilir. Kamera görüntüleri ekrandan takip edilerek, polipler çıkarılır.

Kapalı polip ameliyatlarından sonra aynı gün içerisinde taburcu olmak mümkündür. Cerrahi sırasında yapılan operasyon yaklaşık 10 – 15 dakika içerisinde tamamlanır. Kapalı polip ameliyatından sonraki birkaç gün, hafif kanama olabilir. Kanama şiddetlenir ve ateş şikâyeti de eklenirse, mutlaka yeniden doktora başvurmak gerekir.

Kapalı Polip Ameliyatının Avantajları/Faydaları Nelerdir?

Kapalı polip ameliyatları, derin kesiler yapılmadığı için iyileşme süreci daha kısa olan işlemlerdir.

  • Kapalı polip ameliyatlarında enfeksiyon riski daha azdır. Bu nedenle hastalarımız kısa süre içerisinde taburcu edilirler.
  • Ameliyat sonrası iz kalmaz.
  • Açık ameliyatlara kıyasla daha güvenlidir. Açık ameliyatlardan sonra rahim içi yapışıklık oluşma riski daha fazladır.
  • Ameliyat sonrası ağrı ve acı şikâyeti daha azdır.

Eskişehir Kapalı Polip Ameliyatı Fiyatları

Kapalı polip ameliyatı, günümüzde polip ameliyatlarında en sık kullanılan cerrahi tekniğidir. Hem hastanın kısa sürede günlük yaşamına devam edebilmesini hem de poliplerin başarılı bir şekilde çıkarılmasını sağlar. Polip ameliyatı fiyatları ise tedavi planlamasına ve uygulanan anestezi yöntemine göre değişebilmektedir.

Eskişehir kapalı polip ameliyatı fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi