Kadın İnfertilitesi

Kadın İnfertilitesi

İnfertilite yani kısırlık; hem kadın hem de erkekten kaynaklanabilen bir üreme sorunudur. Kısırlığın kadınlarda ve erkeklerde görülme oranı oldukça yakındır. Bu nedenle kısırlık şüphesinde eşlerin her ikisinin de aynı özenle muayene edilmesi gerekir. Kadınlarda infertilite, genellikle tüplerin tıkanık olması, endometriozis (çikolata kisti), yumurtlama sorunları gibi nedenlerle meydana gelir. Bunun yanında yaş da oldukça önemli bir faktördür.

Yazımızın devamında, kadın infertilitesi hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Eskişehir kadın infertilitesi tedavisi için ise Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Kısırlık (İnfertilite) Nedir? Neden Olur?

Kısırlık yani infertilite, çiftlerin en az 1 yıl korunmasız cinsel yaşama rağmen bebek sahibi olamaması durumudur. Kısırlık, birçok nedenle ortaya çıkabillir. Halk arasında yanlış bilinenin aksine, tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Günümüzde, nedeni bilinmeyen kısırlık olgularında bile tedavi söz konusudur.

Kısırlığın nedenleri ise birçok etkene bağlı olabilir. Hem fizyolojik rahatsızlıklar, hem de kromozomal sorunlar kısırlığa neden olabilir. Bu süreçte altta yatan nedenlerin saptanması, tedavi sürecinde başarıyı da artırmaktadır. Kısırlık hem kadın hem de erkek kaynaklı olabilir. Ancak kadın ve erkeklerde farklı etkenlere bağlı ortaya çıkar.

Kadınlarda İnfertilite (Kadın İnfertilitesi) Neden Olur?

Kadınlarda infertilitenin en önemli nedenlerinden biri yaştır. Bunun nedeni; erkeklerin aksine, kadınlarda üremenin sonlanmasıdır. Özellikle 35 yaş üzerinde hem yumurta sayısı azalmaya hem de yumurtaların kalitesi düşmeye başlar. Bu durum da gebe kalmayı zorlaştırır ya da oluşan gebelikleri olumsuz etkiler. Bununla birlikte bazı üreme sistemi/üreme hücresi sorunları da kadınlarda kısırlığa neden olabilir.

Kadınlarda kısırlık:

 • Tüplerde tahribat olması
 • Adet döngüsünün düzensiz olması
 • Yumurtalık rezervinin az olması
 • Fallop tüplerin tıkanık ya da yapışık olması
 • Karın içi operasyonlar ya da enfeksiyonlar
 • Endometriozis
 • Yumurtlama sorunları
 • Prolaktin seviyesinin yüksek olması
 • Polikistik over sendromu (PKOS)
 • Erken menopoz
 • Rahim miyomları, kistler, polipler
 • Karın içi yapışıklık
 • Tiroid hastalıkları
 • Kanser öyküsü ya da kanser tedavisi
 • Aşırı kilo ya da aşırı zayıflık
 • Sigara ve aşırı alkol tüketimi
 • Stres

Erken Yumurtalık Yetmezliği (POF) Nedir?

Erken yumurtalık yetmezliği, özellikle genetik hastalıklarda taşıyıcı olan kadınlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte kanser tedavisi görmüş olmak, sigara kullanımı, obezite, bazı vitaminlerin eksikliği de erken yumurtalık yetmezliğine neden olabilir. Eğer yapılan muayeneler sonucunda, yumurta hücrelerinin varlığı tespit edilirse, yani rezervler tamamen boşalmamışsa, erken dönemde tüp bebek tedavisine başlamak başarılı sonuçlar verebilir.

Yumurta Dondurma Nedir?

Kadınlarda yaş ilerledikçe kısırlık oranı artar. Radyoterapi, kemoterapi gibi üreme sistemine zarar verebilecek tedaviler de kısırlığa neden olabilirler. Bu durumlarla karşı karşıya kalan ancak gebelik hayali olan kadınlarda yumurta dondurma yapılabilir. Yumurta dondurma, sağlıklı yumurta hücrelerinin belirlenmesi ve uzun süre canlı kalabilmesi için dondurulması işlemidir. Özel sıvılar içine alınan ve – 196 derecede tutulan yumurta hücreleri, uzun zaman canlılığını korur. Kadın istediğinde ise yeniden döllenerek, rahme enjekte edilebilir.

Kadınlarda Kısırlık Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kısırlık tedavisi, altta yatan nedenlere bağlı olarak farklı yöntemlerle yapılabilir. Bu nedenle tedavi süreci her çiftimiz için özel planlanmalıdır.

Tüp bebek tedavisinde, öncelikle anne adayının yumurtalıkları ve rahmin içi incelenir. Sonrasında, adetin 2. ya da 3. gününde, yumurtalıkların istenilen olgunluğa erişmesi için hormon ilaçları verilmeye başlanır. Yumurtalıkların aşırı uyarılmaması için bu süreç düzenli olarak takip edilmelidir. Yumurtalar istenilen olgunluğa geldiğinde ise çatlatma iğnesi ile transfer sürecine başlanır. Aşılama tedavisinde de bu süreç aynıdır. Ancak spermler döllendirilmeden, doğrudan anne rahmine bırakılır.

Kadınlarda kısırlık tedavisinde cerrahi yöntemlerden ve medikal ilaçlardan da yardım alınabilir. Rahim içi yapışıklık, kist ve endometriozis tedavi sürecinde laparoskopik ya da histeroskopik uygulamalar yapılabilir.

Eskişehir kadın infertilitesi, nedenleri ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi