Histeroskopi

Histeroskopi Eskişehir

Histeroskopi; kadın üreme sistemindeki pek çok problemin tanı ve tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. “Kapalı cerrahi yöntemler” arasında olan histeroskopi, nedeni bilinmeyen kısırlık, miyom, rahim içi perde tedavisi gibi birçok amaçla yapılabilmektedir.

Histeroskopinin en önemli avantajı; açık ameliyata göre cerrahi sonrası komplikasyon ihtimalinin düşük olmasıdır. Bu nedenle hastalarımız kısa sürede günlük yaşamlarına dönebilmekte ve iyileşme sürecini çok daha kolay atlatmaktadır.

Tanı ve tedavi amacıyla yapılan histeroskopi işlemini “tanısal histeroskopi” ve “operatif histeroskopi” olmak üzere iki başlık altında inceleyebiliriz. Yazımızın devamında bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Eskişehir histeroskopi ve fiyatları için ise Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Histeroskopi Nedir?

Histeroskopi, kadınlarda üreme sisteminin görüntülenmesi ve gerekli durumlarda cerrahi müdahale yapılması için geliştirilen bir görüntüleme yöntemidir. Adını “histeroskop” adı verilen, yüksek çözünürlüklü kameradan alır. Bu kamera, rahim içerisine vajina girişinden gönderilir. Böylece rahimdeki patolojik dokuların ve anomalilerin kolayca görülmesi sağlanır. Bu nedenle açık ameliyatlardaki derin kesilere ihtiyaç kalmaz. Bu süreçte cerrahi de yapılabildiği için günümüzde birçok jinekolojik rahatsızlık, histeroskopi ile tedavi edilmektedir.

Histeroskopi Çeşitleri (Tanısal – Operatif) Nelerdir?

Tanısal histeroskopi; özellikle kısırlık tanısı gibi rahim içinin net görüntülenmesi gereken durumlarda sık kullanılan bir yöntemdir. Tanı amacıyla yapılan histeroskopide, rahim içindeki polipler, miyomlar, tümör yapıları, perde vb. anomaliler kolayca tespit edilebilir. Genellikle lokal anestezi altında yapılması tercih edilir. Ancak tanıdan sonra operatif histeroskopiye geçilecekse sedasyon ya da genel anestezi yapılabilir.

Operatif histeroskopide ise rahimde tespit edilen hastalıkların tedavisi amaçlanır. Operatif histeroskopi, doğrudan tek başına planlanabilir. Ancak altta yatan nedenler kesin olarak bilinmiyorsa tanısal histeroskopiden hemen sonra da başlanabilir. Eskişehir histeroskopi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Histeroskopi Hangi Hastalıkların Tanı ve Tedavisinde Kullanılır?

Histeroskopi yaygın olarak;

 • Şiddetli adet kanaması ve ağrı
 • Gebe kalmada zorluk, kısırlık
 • Miyom ve polipler
 • Spiralin rahim içine kaçması durumunda aparatın yerine oturtulması için
 • Tekrarlayan düşüklerin tanısında
 • Rahim içi yapışıklık tedavisinde
 • Rahim anomalilerinin tanı ve tedavisinde
 • Menopoz sonrası kanamanın nedenlerini araştırmak için yapılabilir.

Eskişehir Histeroskopi Nasıl Yapılır?

Histeroskopi; genel ya da lokal anestezi ile yapılabilen bir işlemdir. Gerekli durumlarda sedasyon dediğimiz, derin uyku da tercih edilebilir. İşlemin hangi amaçla yapılacağı ve rahatsızlığın ne olduğuna göre anestezi yönteminin belirlenmesi en doğrusudur.

Histeroskopiden önce vajina temizlenir. İşlemin kolayca tamamlanması için spekulum ile genişletilir. Histeroskop adı verilen cihaz vajina girişinden sokulur. Bu yüksek çözünürlüklü cihaz, vajina içerisini ekrana yansıtır. Böylece büyük ameliyat kesilerine ihtiyaç kalmaz. Sonrasında rahatsızlığa uygun cerrahi yöntemlerle tedavi yapılabilir. Bu esnada rahmin net bir şekilde görüntülenebilmesi için bölgeye CO2 (karbondioksit) gazı verilebilir.

Histeroskopi Ne Zaman Yapılır?

Özellikle tanı amacıyla yapılacak histeroskopi işlemlerinde, adet döneminin tamamlanmasını beklemek daha doğru olacaktır. Çünkü adet döneminde rahim duvarı kalınlaşır. Bu da hatalı tanı konulmasına neden olabilir. Adet kanaması bittikten sonraki hafta, rahim tamamen yenilenmiş durumdadır. Bu nedenle histeroskopi yapılması için en ideal zamandır.

Histeroskopinin Avantajları Nelerdir?

Histeroskopi; özellikle hastalarımız için oldukça avantajlı bir ameliyat yöntemidir. Çünkü birçok hastamız, ameliyat sonrası iyileşme sürecinden ve iz kalmasından korkmaktadır. Histeroskopi sayesinde;

 • Cerrahi sonrası iz kalması söz konusu değildir. Ufak kesi izleri kalsa bile kolay kolay belli olmaz.
 • Ameliyat sonrası enfeksiyon riski daha azdır. Bu nedenle hastalarımız kısa sürede taburcu edilebilir. Birçok hastamız aynı gün içerisinde günlük yaşantısına dönebilmektedir.
 • Müdahaleler ince ve küçük olduğu için ameliyat sonrası ağrı ve acı hissi daha azdır.
 • Ameliyat sonrası komplikasyon (karın içi yapışıklık vb.) oluşma riski azdır.

Eskişehir Histeroskopi Fiyatları

Histeroskopi, doğru uygulandığı zaman, kadın hastalıkları ve doğum alanındaki pek çok tanı ve tedaviye yardımcı olur. Günümüzün modern cerrahi yöntemlerinden olan bu işlem, özellikle tekrarlayan düşük ve kısırlık gibi tanı süreci uzun rahatsızlıklarda büyük rol oynar. Histeroskopi fiyatları ise uygulama amacına göre değişmektedir. Tanısal histeroskopi ile operatif histeroskopi fiyatları genellikle farklılık gösterir. Aynı zamanda uygulanacak tedaviye göre de histeroskopi fiyatları değişebilir.

Eskişehir histeroskopi fiyatları hakkında daha detaylı bilgi ve randevu almak için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi