HGS (Rahim Filmi)

HSG (Rahim Filmi) Eskişehir

“Histerosalpinografi (HSG)”, halk arasında rahim filmi olarak bilinen, özel bir görüntüleme yöntemidir. Rahim içerisindeki patolojik sorunların ya da rahim boşluğuyla ilgili kalıtsal rahatsızlıkların kolayca görüntülenmesini sağlar. Bu nedenle kısırlık tanısında en önemli rolü de oynar diyebiliriz. Özellikle kısırlığa neden olan rahim içi yapışıklıkların tespit edilmesinde oldukça önemli bir işlemdir. Rahim filmi çekilirken özel bir sıvı kullanılır. Bu sıvı rahim içerisindeki dokuları boyarken, rahmin filmi çekilir. Bu nedenle olağan bir röntgen işleminden biraz daha farklıdır.

Eskişehir rahim filmi (HSG) hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

HSG (Rahim Filmi) Nedir?

Rahim filmi; röntgen gibi rahmin içerisinin detaylı olarak görüntülenmesini sağlayan bir tanı yöntemidir. Kadınlarda kısırlığın değerendirilmesinde sıklıkla kullanılır. Tüplerde söz konusu tıkanıklık, darlık, genişleme olması, rahim içerisindeki patolojik dokular ve rahmin yapısı ile ilgili sorunlar film sayesinde kolayca teşhis edilebilir. Bu da kısırlığa neden olabilecek sorunların saptanmasını sağlar. Rahim filminin özelliği, işlem sırasında rahim içerisine özel bir sıvı verilmesidir. Bu nedenle vajinanın spekulum ile genişletilmesi, filmin özel cihazlarla çekilmesi gerekir.

Rahim Filmi Ne İçin Çekilir? Hangi Durumlarda İstenir?

Rahim filmi;

 • Kısırlık
 • Tekrarlayan düşük
 • Kanal tıkanıklığı
 • Kanser başta olmak üzere, rahimde oluşabilecek tüm sağlık sorunlarının tanısında kullanılabilir.
 • En az 6 ay – 1 yıl süre korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması durumunda, kısırlık teşhisi için
 • Tüp bebek tedavisinden önce tüplerin durumunun görüntülemek
 • Rahim ameliyatlarından sonra karın içi yapışıklık ihtimalini ve bunun tüplere etklisini değerlendirmek
 • Tekrarlayan kürtaj işlemlerinden sonra rahim yapısını ve rahim içi yapışıklıkların değerlendirmesi için rahim filmi istenebilir.

HSG, tüplerin geçirgenliği hakkında en doğru bilgileri veren tanı yöntemi olduğu için kısırlık tanısında en çok kullanılan yöntemdir.

HSG – Rahim Filmi Ne Zaman?

Rahim filminin çekilmesi için ideal zaman; adet bitiminden 3 – 4 gün sonrasıdır. Bu dönemde rahmin iç dokusu ideal boyutlardadır. Aynı zamanda gebelik ihtimali de oldukça düşüktür. Bu nedenle en doğru sonuçlar alınabilir, işlem güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Eskişehir rahim filmi çekimi, deneyimli doktorlar tarafından yapıldığında oldukça güvenlidir.

HSG – Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi, klasik röntgen çekiminden farklıdır:

 • Öncelikle hasta muayene masasına uzanır. Bacaklarını kendine doğru çeker.
 • Vajina, spekulum ile genişletilir.
 • Açılan vajina girişinden, rahim aşağı doğru çekilir. Bu bölgeye yerleştirilen kateter sayesinde özel bir sıvı içeri verilir.
 • “Kontrast madde” olarak da bilinen bu sıvı, aslında iyotlu sudur. İyot, X ışınlarını tutabildiği için patolojik bölgelerin daha koyu renkli görünmesine yardımcı olur. Böylece rahmin içi net bir şekilde görüntülenebilir. İyotlu sıvı rahim dokularını yakmaz, zarar vermez ve tamamen kokusuzdur. Sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur.
 • Rahme verilen ilacın tüplerden geçişi ve rahim içerisindeki dolaşımı izlenir; filmleri çekilir.

Rahim Filmi Çekilirken Acı Hissedilir Mi?

Rahim filminin çekilmesi, görece ağrılı bir işlemdir. Rahim filmi çekilmeden 30 – 60 dakika önce alınan bir ağrı kesici, genellikle işlemin konforlu geçmesini sağlamaktadır. Ancak ağrı kesici kullanımı da her hastada mümkün olmayabilir. Bu durumda hafif ya da genel anestezi seçenekleri değerlendirilebilir. Hastalarımızın genel sağlık durumuna ve acı eşiğine göre, bu konuda kişi özelinde bir karar vermek daha doğru olacaktır.

Rahim Filmi Çekildikten Sonra;

HSG yani rahim filmi, ciddi yan etkilere yol açan bir işlem değildir. Bu nedenle uygulamadan sonra komplikasyon görülmesi nadirdir. İşlemden sonra enfeksiyon ya da alerji oluşma ihtimali  %1’dir.

Rahim filmi çekildikten sonra, günlük yaşamı etkileyecek, büyük yan etkiler ortaya çıkmaz. Bu nedenle hasta istediği takdirde günlük yaşamına devam edebilir. Hafif düzeyde, lekelenme tarzı ara kanamalar ise sık görülen yan etkilerdendir ve normal kabul edilir.

Eskişehir HSG – Rahim Filmi Fiyatları

Rahim filmi, günümüzde kadın hastalıkları ve doğum alanındaki pek çok rahatsızlığın tanısını sağlayan, en önemli tetkiklerden biridir. Rahim filmi çekilirken uygulanan basınç, bazı hastalarda mukus benzeri sıvıların tüplerden yarattığı tıkanıklığı gidermektedir. Bu da kendiliğinden gebelik ihtimalini arttırır. Eskişehir rahim filmi fiyatları ise filmin çekildiği kuruma göre değişebilmektedir. Aynı zamanda kısırlık tanı sürecindeki özel ihtiyaçlar da her hastamız için fiyatların değişmesine neden olmaktadır.

Eskişehir HSG – rahim filmi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi