Genetik Tanı Yöntemleri

Genetik Tanı Yöntemleri

Genetik tanı yöntemleri; tüp bebek tedavisinde tekrarlayan düşükleri engellemek ve kalıtımsal hastalıkların etkisini en aza indirmek için yapılan uygulamalardır. Özellikle kalıtımsal hastalıklar nedeniyle tüp bebek tedavisini tercih eden çiftlerin, genetik hastalıklara rağmen sağlıklı bir bebeğe sahip olmalarında büyük role sahiptir. Genetik uygulamalı tüp bebek tedavisinin amacı; genetik olarak kusurlu olan embriyoların tespit edilmesi ve sağlıklı embriyonun seçilmesini sağlamaktır.

Yazımızın devamında genetik tanı yöntemleri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Eskişehir genetik tanı ile tüp bebek tedavisi için ise Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Genetik Uygulamalı Tüp Bebek Yöntemi Nedir?

Tüp bebek, yaygın olarak kısırlık sorunu olan çiftlere yapılan bir tedavi olmakla birlikte farklı amaçlarla da kullanılabilir. Özellikle kalıtsal hastalığı olan çiftlerde ya da kromozomal hastalıklara bağlı tekrarlayan düşük sorunu olan çiftler de tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olabilirler. Örneğin; Akdeniz anemisi hastalığı doğrudan doğumla bebeğe geçer. Taşıyıcı ailelerde görülme sıklığı ise her 4 bebekte 1’dir. Yani %25’tir. Bu ihtimali ortadan kaldırmak için tüp bebek yöntemi tercih edilebilir. Tüp bebek tedavisinde dölleme laboratuvar ortamında yapıldığı için embriyoların genetik yapısı hakkında fikir edinme şansımız vardır. Böylece, genetik olarak en iyi durumdaki embriyonun, hastalıksız olanın seçilmesi söz konusu olabilmektedir.

Pre – Implantasyon Genetik Tanı Nedir? Kimlere Önerilir?

Pre-implantasyon genetik tanı; tüp bebek tedavi sürecinde elde edilen embriyoların, genetik olarak analiz edilmesi işlemidir.

 • Ailede mevcut olan genetik geçişli hastalıkların önlenmesi
 • Kromozom analizi için yapılabilmektedir.

Bu nedenle;

 • Kromozomal sorunlar nedeniyle tekrarlayan düşük sorunu yaşayan çiftlerde
 • Genetik hastalığı olan ve bebeklerinin sağlıklı olması için gerekli önlemleri almak isteyen çiftlerde
 • Tüp bebek tedavisinde tekrarlayan başarısızlık durumunda
 • Tüp bebek tedavisi gören ve süreçte herhangi bir sorun olmamasına rağmen bebeklerinin sağlığından emin olmak isteyen çiftlerde uygulanabilir.

Pre-Implantasyon Nasıl Uygulanır?

Pre-implantasyon işleminde ilk aşama; klasik tüp bebek uygulamasıdır:

 • Öncelikle çiftin üreme hücreleri, üreme sistemi ve genel sağlık durumu detaylı olarak analiz edilir.
 • Sonrasında kadına verilen hormon ilaçları ile yumurtaların istenilen olgunluğa erişmesi sağlanır.
 • Yumurtalar ideal boyutlara ulaştığında, çatlatma iğnesi yapılır ve yumurtalar toplanır.
 • Erkekten alınan sperm hücreleri ve yumurta hücresi laboratuvar ortamında döllenir.
 • Döllenerek, embriyo hâline gelen yumurtalar, 3. ya da 5. günde biyopsi işlemi ile incelenir. (Günümüzde 5. gün biyopsisi tercih edilmektedir.)
 • Biyopsi yapılırken embriyodan sadece birkaç hücre örneği alınır. Dolayısıyla embriyoya hiçbir zarar gelmez.
 • Alınan hücre örnekleri, genetik açıdan incelenir ve embriyoların en sağlıklısı seçilerek, tüp bebek tedavisine devam edilir.

Genetik Tanı Yöntemleri Kromozomal Hastalıkları Tespit Eder Mi?

Normal bir bireyde 46 adet kromozom bulunur. Erkeklerde 46 + XY; kadınlarda ise 46 + XX kromozom örüntüsü normal kabul edilir. Ancak bazı durumlarda bu kromozomlar bir yerden koparak, farklı bir bölgeye yapışabilir. Ya da kırık yapıda olabilir. Bu durumda bebek sağlıklı gelişemez. Bu nedenle vücut gebeliği reddeder ve düşük meydana gelir. Bu durum, düşük olgularında sık karşılaştığımız bir durumdur. Genetik tanı sayesinde, embriyodaki kromozomal sorunlar da tespit edilebilir. Bu nedenle tekrarlayan düşük şikâyeti olanlarda da pre-implantasyon yapılabilir.

Eskişehir Genetik Tanı ve Fiyatları

Genetik uygulamalı tüp bebek yöntemi, günümüzde daha sağlıklı bebeklerin doğması için oldukça ümit verici bir gelişmedir. Çünkü doğuştan gelen hastalıkların bazıları hem aile hem de doğan çocuğun kendisi için oldukça zor tedavi süreçlerini de beraberinde getirmektedir. Her aile, sağlıklı bir şekilde bebeğini kucağına almak ister. Özellikle kalıtımsal hastalıklar açısından riskli gruptaki çiftlerin, bu konuda bilinçli olması oldukça önemlidir.

Eskişehir genetik tanı ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi