Genetik Ayıklama

Genetik Ayıklama Eskişehir

Kalıtsal hastalıklara sahip çiftlerin en önemli korkularından biri de hastalığı bebeklerine taşıyacak olmaktır. Kalıtsal hastalığı olan çiftlerin bebeklerinde bu hastalıkların görülme riski oldukça fazladır. Günümüzde, Down Sendromu gibi bazı kromozomal hastalıklar ultrason görüntülemelerinde fark edilebilmektedir. Ancak bu durum tek gen hastalıkları ya da tüm kalıtsal hastalıklar için geçerli değildir. Genetik ayıklama işlemi sayesinde, bebek henüz doğmadan, embriyo iken bu hastalıkların engellenmesi mümkündür. Laboratuvar ortamında üretilen embriyolardan genetik olarak en sağlıklı olanı seçilebilir ve anne rahmine yerleştirilebilir.

Yazımızın devamında Eskişehir genetik ayıklama hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Genetik ayıklama fiyatları ve genetik tanı yöntemleri için ise Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Genetik Ayıklama Nedir?

Genetik ayıklama işlemi, tüp bebek tedavisi ile üretilen embriyoların genetik yapılarının incelenmesi ve en sağlıklı embriyonun seçilmesi işlemidir. Tüp bebek tedavisinin yaygın olarak kısırlık tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Ancak tedavi, bazı kişiler için bebeği hastalıklardan korumak için alternatif bir yöntemdir. Özellikle Akdeniz anemisi, orak hücre anemisi, kistik fibriozis, SMA gibi kalıtsal hastalıkları olan kişiler için iyi bir seçenektir. Tüp bebek tedavisinde yapılan genetik ayıklama işlemi, embriyolardan en sağlıklı olanının seçilmesini sağlar. Çünkü bu hastalıklar kalıtsal olsa da bazı embriyolara genetik olarak aktarılmamış olabilirler.

Genetik Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Genetik tanı yöntemleri; genetik ayıklamadan önce, embriyoların genetik yapısını ve bu yapıdaki kusurları tespit etmek için yapılan işlemlerdir. Ancak çiftlerin genetik ayıklamayı isteme nedenine göre tercih edilecek yöntemler de değişebilmektedir. Eskişehir genetik ayıklama ve genetik tanı yöntemleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Genel anlamda söyleyecek olursak; genetiğin incelenmesi için “pre-implantasyon genetik tanı (PGD)” ve “pre-implantasyon genetik tarama (PGS)” olmak üzere iki yöntem kullanılabilir. Pre-implantasyon genetik tanı; kistik fibriozis, talasemi/orak hücreli anemi, hemofili, dengeli yapısal kromozom bozukluğu gibi birçok gen hastalığının tanısında kullanılan bir yöntemdir.

Pre-implantasyon genetik tarama ise genellikle nedeni bilinmeyen kısırlık ya da tekrarlayan düşük gibi durumlardan kaynaklanabilecek olası kromozomal bozukluklarda kullanılır.

Genetik Ayıklama Nasıl Yapılır?

Genetik ayıklama; tüp bebek tedavisine dahil olan bir süreçtir diyebiliriz. Bu nedenle öncelikle kadın ve erkekten üreme hücreleri toplanır. Bu hücreler, laboratuvar ortamında bir araya getirilir. Mikroenjeksiyon ile yumurta içerisine sperm enjekte edilebilir. Bu süreçte rahme yeniden yollanmak üzere bir ya da birden fazla embriyo elde edilir.

Genetik ayıklama, embriyonun transfer edilmesinden önce yapılan işlemdir. Embriyoların her birinden hücre örnekleri alınır. Bu hücreler, embriyonun DNA yapısını olduğu gibi incelememize yardımcı olur. Ayıklama için DNA yapısında sorun görülen embriyolar bir kenara ayrılır. Sağlıklı ve kaliteli olan embriyolar seçilir. Seçilen embriyolar anne rahmine gönderilir ve gebelik oluşması beklenir.

Genetik Ayıklama ile İlgili Bilinmesi Gerekenler:

  • Embriyonun kalitesine rağmen gebelik oluşmayabilir. Bu durumda embriyonun anne rahmine tutunması ile ilgili sorunlardan şüphelenilebilir.
  • Tüm genetik anomalilerin pre-implantasyon tanı ile tespit edilmesi mümkün değildir.

Genetik Ayıklamanın Faydaları/Avantajları Nelerdir?

  • En sağlıklı embriyo seçildiği için hem gebe kalma hem de sağlıklı bebek doğurma oranı oldukça yüksektir.
  • Düşük riskini azaltır.
  • Embriyo dondurma işlemlerinde, en sağlıklı embriyonun seçilmesi sağlanır. Bu nedenle ileri dönemde oluşacak gebeliklerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Eskişehir Genetik Ayıklama Fiyatları

Genetik ayıklama işlemi, günümüzde birçok çifte umut olan bir işlemdir. Çünkü kalıtsal hastalıklara sahip kişiler bu hastalığın zorluğunu birebir yaşamakta ve bunu bebeklerine aktarmaktan korkmaktadırlar. Genetik ayıklama sayesinde sağlıklı doğan bebekler, hayata gözlerini umutla açabilirler. Bu durum, aile için de hem maddi hem de manevi bir rahatlama anlamına gelmektedir.

Genetik ayıklama fiyatları ise her hastamız için değişkenlik gösterir. Uygulama yapılacak embriyo sayısı ve laboratuvar koşullarına göre fiyatlar da değişebilir. Eskişehir genetik ayıklama fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi