Erkek İnfertilitesi

Erkek İnfertilitesi

İnfertilite hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir üreme sorunudur. Halk arasında kısırlık olarak bilinen infertilite, en az 1 yıl korunmasız cinsel yaşama rağmen gebelik oluşmamasıdır. Kısırlığın altında yatan nedenler tespit edildiğinde ise kısırlık tedavi edilebilir. Azospermi (menide sperm bulunmaması) ise erkeklerde infertilitenin yaygın nedenlerinden biridir. Azospermi ve diğer erkek infertilitesi nedenlerinin büyük çoğunluğunda tüp bebek ve aşılama gibi modern tedavi yöntemleri sayesinde tedavi mümkündür.

Yazımızın devamında erkek infertilitesi, nedenleri ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Eskişehir erkek infertilitesi ve tedavisi için ise Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

İnfertilite (Kısırlık) Nedir? Kimlerde Olur?

Halk arasında kısırlık olarak bilinen infertilite, çiftlerin bebek sahibi olmasını engeller. Toplumda her kesimden, her yaşam tarzında insanda görülebilen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda ve erkeklerde infertilite görülme yaygınlığı ise neredeyse eşittir diyebiliriz. Bu nedenle kısırlığın yaş, maddi durum, cinsiyet, eğitim seviyesi dinlemeden, herkesin başına gelebileceğini söyleyebiliriz.

Kısırlık Neden Olur?

Kısırlık, birçok faktöre bağlı ortaya çıkabilir. Üreme sisteminin, üreme hücrelerinin ve çiftlerin genel sağlığı kısırlığa neden olabilir. Bazı durumlarda birkaç etken bir araya gelerek kısırlığa neden olabilir. Ya da çiftlerin her ikisinde de kısırlık görülebilir. Bu noktada değerlendirilmesi gereken pek çok ihtimal olduğunu söyleyebiliriz. Kadın ve erkekte kısırlığın nedenleri ise farklıdır. Bu nedenle Eskişehir kısırlık tedavisi ve tanı sürecinde eşlerin ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekmektedir.

Erkek İnfertilitesi (Erkekte Kısırlık) Neden Olur?

Erkekte kısırlığın en yaygın nedenleri; anormal sperm üretilmesi ve sperm morfolojisinde yani şeklinde bozukluklar olmasıdır.

 • Sperm sayısının ve hareketinin az olması
 • Spermdeki yapısal sorunlar
 • Azospermi (Menide sperm olmaması)
 • Kanalların tıkanık olması
 • Spermlerin dışarı çıkamaması ve mesaneye boşalması (retrograd ejekülasyon)
 • İnmemiş testis rahatsızlığı
 • Kabakulak, su çiçeği gibi ateşli çocukluk hastalıkları
 • Genetik rahatsızlıklar
 • Varikosel yani testise giden damarların genişlemesi
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Şeker hastalığı
 • Kanser tedavisi ya da kanser öyküsü
 • Enfeksiyonlar
 • Hormonal bozukluklar
 • Aşırı alkol ve sigara tüketimi
 • Stres erkeklerde kısırlık nedenleri arasında sayılabilir.

Azospermi Nedir?

Azospermi; menide hiç sperm bulunmaması durumudur. Azospermi, erkeklerde doğuştan ya da sonradan oluşabilir. Genital enfeksiyonlar ve cerrahi tedaviler azospermiye neden olabilir. Bununla birlikte kişide doğuştan sperm kanallarının bir kısmı eksik olabilir. Bu durumda sperm kanallarının açılması için girişimsel tedavilerden destek alınabilir.

Günümüzün modern tedavi yöntemleri sayesinde azospermi görülen erkeklerde bile bebek sahibi olma şansı bulunmaktadır. Azospermi tedavisinde, cerrahi yöntemle spermler toplanır. Kadındaki yumurta rezervinin ve spermlerin kalitesine göre aşılama ya da tüp bebek tedavileri uygulanabilir. Mikroenjeksiyon ile yapılan tüp bebek tedavisinde, başarı oranı oldukça yüksektir. Azospermi durumunda erkekten sperm toplama süreci daha zahmetlidir. Bu nedenle hem tedavinin başarısı hem de hastalarımızın konforu adına mikroenjeksiyon tercih edilebilir. Mikroenjeksiyon, tüp bebek tedavisinde klasik yönteme göre başarıyı artıran bir tekniktir.

Eskişehir Erkek İnfertilitesi (Erkekte Kısırlık) Tedavisi

Günümüzde, aşılama ve tüp bebek tedavileri sayesinde nedeni bilinmeyen kısırlık olgularında bile başarı oranı oldukça yüksektir. Eğer erkek kısırlığında nedenler bilinirse, bu oran giderek artacaktır. Tüplerin tıkanık olması, hormonal sorunlar ya da yaşam biçimi ile ilgili sorunlar uygun yaklaşımla tedavi edilebilir ve yeniden cinsel yaşam başlatılabilir.

Üreme hücrelerindeki morfolojik sorunlarda ya da nedeni bilinmeyen kısırlıkta ise en etkili yöntemlerin başında aşılama ve tüp bebek gelir. Tüp bebek ve aşılama tedavilerinde, erkekten sperm örneği alınır. Bunun için 3 – 5 günlük bir perhiz süresi gerekmektedir. Aşılama tedavisinde, alınan spermler yoğunlaştırılarak, doğrudan rahme bırakılır. Tüp bebek tedavisinde ise laboratuvar ortamında dölleme gerçekleştirilir. Oluşan embriyo ise rahme bırakılır.

Eskişehir erkek infertilitesi ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi