Embriyo Dondurma

Embriyo Dondurma Eskişehir

Tıp dilinde “kriyoprezervasyon” olarak bilinen embriyo dondurma; tüp bebek tedavisinde elde edilen embriyoların bir kısmının dondurulmasıdır. Özellikle tüp bebek tedavisi ile ikinci bir çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler için zaman ve para kaybını azaltan, avantajlı bir işlemdir. Dondurulan embriyolar uzun yıllar saklanabilir. Çözüldüklerinde ise kaliteli olanlar anne rahmine bırakılır. Sonraki süreç ise tüp bebek tedavisi ile aynı seyirde ilerler.

Eskişehir embriyo dondurma ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Embriyo Dondurma Nedir? Neden Yapılır?

Embriyo dondurma, tüp bebek tedavisinde dölleme yapıldıktan sonra elde edilen fazla embriyolar ile yapılır. Dondurmanın amacı, embriyoları uzun süre canlı tutarak, istenildiğinde yeniden kullanılabilmesini sağlamaktır. Tekrarlanan tüp bebek tedavilerinde yeniden dölleme süreci tedavinin maliyetini yükseltir. Aynı zamanda çiftlerin zaman kaybetmesine de neden olur. Bekleme süreci çifti psikolojik olarak da yıpratabilir. Embriyo dondurma sayesinde canlı tutulan embriyolar, sonraki tüp bebek denemelerinde kullanılabilir.

Bununla birlikte çift tüp bebek tedavisinden başarılı sonuç alsa bile embriyo dondurabilir. İkinci çocuk düşündükleri zaman dondurulan embriyoları yıllar sonra yeniden kullanabilirler.

Embriyo Dondurmanın Başarısı Nedir? Embriyolar Canlı Kalır Mı?

Embriyolar çözünürken canlı kalma olasılıkları %90’nın üzerindedir. Bu oranın oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Embriyoların yaşama olasılığını etkileyen faktörler ise;

  • Embriyonun kalitesi
  • Dondurma aşaması
  • Dondurma tekniği
  • Genetik faktörler
  • Embriyo dondurma yapan hekim/kurumun bu alandaki başarısı ve deneyimi olarak sıralanabilir. Eskişehir embriyo dondurma başarısını etkileyen faktörler hakkında Doç. Dr. Nicel Taşdemir’den detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kimler Embriyo Dondurma Yapabilir?

  • Kısırlık sorunu olup, ikinci bir çocuk yapmayı düşünen çiftler
  • Tekrarlayan tüp bebek tedavisi görenler
  • Tüp bebek tedavisinden sonra üreme sistemini etkileyecek tedavi görecek kişiler
  • Yumurta uyarılma sürecini yeniden yaşamak istemeyenler embriyo dondurabilir.

Embriyo dondurma, bazı durumlarda da yumurta uyarma aşamasında aşırı uyarılma olan hastalarda yapılabilir.

Embriyo Dondurma Nasıl Yapılır?

Embriyo dondurma işleminde yavaş ya da hızlı dondurma, vitrifikasyon gibi farklı yöntemler tercih edilebilir. Dondurma yönteminde embriyonun sayısı ve kalitesi belirleyicidir. Bu nedenle her hastamız için ideal olan dondurma yöntemi, özel olarak belirlenir. Embriyolar dondurulduktan sonra, -196 derecelik sıvı azot içeren tanklarda saklanır. Embriyonun dondurulması ve çözülmesi için hastalarımızın hem yazılı hem de sözlü onayı alınır.

Embriyolar Ne Kadar Süre Saklanabilir?

Dondurulan embriyolar uzun süreler saklanabilir. Ancak hastanın verdiği tek izinle saklama süresi 1 yıldır. Yıllık uzatma talepleri ile 5 yıla kadar saklama yapılır. Sonrasında ise bakanlık izni ile 5 yıl ötesinde de embriyolar saklanır

Dondurulan Embriyolar Nasıl Kullanılır?

Embriyolar dondurulup çözüldükten sonraki süreç tüp bebek tedavisiyle aynıdır. Embriyo çözüldükten sonra öncelikle canlılığı ve kalitesi kontrol edilir. Sonrasında ince bir kanül yardımı ile anne rahmine bırakılır. Tüp bebek tedavisinde olduğu gibi uygulamadan 12 gün sonra gebelik testi yapılır ve sonuçlar takip edilir.

Eskişehir Embriyo Dondurma Fiyatları

Embriyo dondurma, tüp bebek tedavisinde çiftlere hem zaman hem de para tasarrufu sağlayan bir yöntemdir. Özellikle kardeş için, yıllar sonra yapılacak tüp bebek tedavilerinde bekleme süresini kısaltması nedeniyle oldukça avantajlıdır. Yıllar içerisinde kadında yumurta kalitesi düşeceği için sonuç alınan dönemdeki embriyonun yeniden kullanılması da başarı oranını yükseltecektir. Embriyo dondurma fiyatları ise dondurma tekniğine ve dondurulacak embriyo sayısına göre değişebilir.

Eskişehir embriyo dondurma fiyatları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi