Doğal Doğum

Doğal Doğum Eskişehir

Doğal doğum yani normal doğum, kadın bedeni için doğal bir süreçtir. Bu süreçte kadın bedeni benzersiz bir deneyimle tanışır. Anne daha önce doğum yapmış olsa bile her doğum deneyimi farklıdır. Bu nedenle 2. ve 3. doğumda farklı bir süreç yaşanabilir.

Normal doğum; 3 evreye ayrılır. Annenin normal doğum sürecine hazırlıklı olması için tüm bu evreleri bilmesi, bu dönemde yaşayacaklarına psikolojik olarak hazır olması önemlidir. Çünkü bu süreçte annenin rahat olması, nefes egzersizleri yapması ve doğru şekilde ıkınması doğumun çok daha kolay gerçekleşmesini sağlar.

Yazımızın devamında doğal doğum hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Eskişehir doğal doğum için ise Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Doğal Doğum Nedir? Nasıl Olur?

Doğal doğum; gebeliğin kendi sürecinde, cerrahi müdahale olmadan gerçekleşmesidir. Normal doğum olarak da bilinmektedir. Normal doğum, hafif kasılma ve sancı ile başlar. Sonrasında bebek doğar, plasenta vücuttan ayrılır ve doğum gerçekleşmiş olur. Bu süreci 3 aşamada inceleyebiliriz:

Birinci evre: Doğumun yaklaşık %85 – 90’ını oluşturan süreçtir. Yani doğumun en uzun evresidir. Bu süreçte rahim ağzı açılmaya ve sancılar hissedilmeye başlar. Bu süreçte;

 • Ilık duş almak
 • Rahatlatıcı bir müzik dinlemek ya da güvenilen bir kişi ile konuşmak
 • Doğuma özel nefes egzersizlerini uygulamak
 • Pozisyon değiştirmek, mümkünse hafif ve kısa yürüyüşler yapmak annenin rahatlamasına yardımcı olabilir.

İkinci evre: Birinci evrenin sonunda, rahim ağzı 10 cm açılır ve su kesesi açılır (su kesesi daha erken de açılabilmektedir). Doğumun başlangıcını ise ikinci evre olarak adlandırabiliriz. Bu evrede sancılar artmaya başlar. 2 – 3 dakika aralıklarla gelir ve 60 – 70 saniye boyunca devam eder. Bu evrede kadının bol bol ıkınması gerekmektedir. Ikınma ne kadar güçlüyse, bebek doğum kanalına o kadar hızlı ilerler. Bebeğin vajenden çıkması ile sonlanır

Üçüncü evre: Annenin rahatladığı ve bebeğini kucağına aldığı aşamadır. Plasentanın vücuttan atılmasıyla birlikte doğum tamamen sona erer ve anne kısa sürede günlük yaşamına dönebilir.

Normal Doğum Belirtileri Nelerdir?

Normal doğumun başladığına dair belirtiler:

 • Nişan adı verilen kanlı akıntının başlaması
 • Düzenli kasılmalar
 • Suyun gelmesi (Bebeğin içerisinde bulunduğu kesedeki amniyon sıvısının akması)
 • Sırt ağrısı
 • Sık idrara çıkma
 • Bebeğin başının doğum kanalına inmesiyle akciğerlerin rahatlaması ve hafifleme hissedilmesi

Normal Doğum Ne Zaman Başlar?

Normal doğum süreci her anne için farklıdır. Dolayısıyla bazı bebekler beklenenden daha erken ya da geç doğabilir. İdeal olan doğumun 38 – 40. haftalarda başlamasıdır. Eğer doğum 37. hafta öncesinde başlarsa erken doğum; 42. haftadan sonra başlarsa geç doğum olarak adlandırılır.

Normal Doğum Mu Yoksa Sezaryen Doğum Mu Daha Faydalı?

Bu sorunun yanıtı ancak anne ve bebeğin sağlık durumuna ve gebelik sürecine göre verilebilir. Her iki doğum yöntemi ile sağlıklı bebekler dünyaya gelebilir. Ancak her gebelik süreci özeldir. Bu nedenle anne adayı için ideal doğum yöntemine sadece gebeyi yakından takip eden doktor karar verebilir.

Normal doğumun avantajları:

 • Normal doğumda cerrahi müdahale yapılmaz. Bu nedenle anne adayı aynı gün içerisinde günlük yaşamına dönebilir.
 • Enfeksiyon ve kanama riski minimum düzeydedir.
 • Birçok anne adayı doğum sürecinde kendini çok güçlü hissettiğini, bunun bebekle bağ kurmaya yardımcı olduğunu belirtmektedir.
 • Normal doğum esnasında bebek doğum kanalına girdiğinde, ilk kez bakterilerle tanışır. Bu da bebeğin ileri dönemlerde bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Eskişehir Doğal Doğum

Doğal doğum, birçok anne için özel bir deneyimdir. Doğum esnasında salgılanan hormonlar, annenin kendini güçlü hissetmesine, bebekle olan bağın güçlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle birçok kadın ikinci ya da üçüncü doğumda da normal doğumu tercih etmektedir.

Doğal doğum sürecinde, doktorun desteği, bilgisi ve yönlendirmesi de oldukça önemlidir. Bu nedenle gebelik takibinden itibaren güvenilen, anlayışlı bir doktorun yönlendirmesi, doğal doğumun da kolaylaşmasına yardımcı olacaktır.

Eskişehir doğal doğum hakkında tüm merak ettiklerini için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi