Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata Kisti Tedavisi Eskişehir

Çikolata kistleri, birçok kadında bulunan, çoğu zaman hiçbir belirti vermemesine rağmen büyüdükçe kısırlığa ya da adet düzensizliğine neden olabilen kistlerdir. Çikolata kistleri, genellikle “endometriozis” adı verilen hastalığın bir sonucudur. Rahim içerisini kaplayan endometrium isimli dokunun olması gereken yer dışında endometriozis rahatsızlığı meydana gelir.

Çikolata kistlerinin tedavisi ise kistin büyüklüğüne ve yarattığı şikâyetlere göre belirlenir. Kistler kısırlığa neden olduğunda ya da yaşam kalitesini düşürmeye başladığında, laparoskopik cerrahi (kapalı ameliyat) ile tedavi edilebilirler. Kısırlık durumunda her hastaya cerrahi uygulanması gerekmeyebilir.

Eskişehir çikolata kisti tedavisi ve laparoskopi fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Çikolata Kisti (Endometrioma) Nedir?

Çikolata kisti yani tıp dilindeki ismiyle endometrioma; içi koyu renkli sıvı dolu olan kistlerdir. İçeride bulunan sıvının erimiş çikolataya benzemesi nedeniyle halk arasında çikolata kisti olarak bilinirler.

Yumurtalıklarda, adet öncesinde görülen fonksiyonel kistlerin birçoğu kendiliğinden kaybolur. Çikolata kistleri ise kendiliğinden kaybolmaz. Zamanla büyüyerek, üreme fonksiyonlarını da etkileyebilirler.

Çikolata Kisti Kimlerde Görülür?

Çikolata kistleri, genellikle endometriozis hastalarında görülen kist türüdür. Endometriozis hastalarının yaklaşık %60 – 70’inde çikolata kistleri görülmektedir. Endometriozis, genellikle 25 – 34 yaşlar arasında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle çikolata kistlerinin de yoğun olarak 25 – 34 yaşlarında görüldüğünü söyleyebiliriz.

Endometriozis Nedir?

Endometriozis, yaygın olarak bilinmese de birçok kadında görülen ve sessizce ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Rahmin iç kısmında bulunan endometrium dokusu, rahim dışına taşarak endometriozis rahatsızlığına neden olur. Endometriozis hastaların çoğunda semptom olmadan ilerler. Zaman zaman ortaya çıkan semptomlar ise hastalarımız tarafından çoğunlukla fark edilmemektedir:

 • Kronik yorgunluk
 • Bel, sırt ve kasık ağrıları
 • Tuvalete çıkmada zorluk
 • Kısırlık
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Adet sancılarının çok şiddetli olması
 • Karında gaz ve şişkinlik
 • Depresyon

Çikolata Kisti (Endometrioma) Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kistleri bazı kadınlarda hiçbir belirti vermez. Ancak bazı hastalarımızda, yaşam kalitesini düşüren ya da gebeliği engelleyen etkileri olabilmektedir. Eğer çikolata kisti hiçbir belirti vermezse, genellikle jinekolojik muayene sırasında, kendiliğinden ortaya çıkar. Belirtileri yaşayan kadınlarda ise adet düzensizliği ya da kısırlık tanı sürecinde ortaya çıkabilirler. Çikolata kistlerinin yaygın belirtileri:

 • Şiddetli kasık ağrısı
 • Adet sancılarının normalden fazla olması
 • Kist cidarının yırtılması ve yoğun kanama
 • Kısırlık

Çikolata Kisti Tanısı Nasıl Konur?

Çikolata kistleri, rutin jinekolojik muayenede kolayca saptanabilmektedir. Jinekolojik muayene sırasında yapılan ultrason görüntülemeleri sayesinde çikolata kisti tanısı konulabilir. Bununla birlikte çikolata kisti görülen kadınlarda mutlaka endometriozis varlığını da değerlendirmek gerekir. Çünkü endometriozis, kadınlarda kısırlığın önemli nedenlerinden biridir.

Endometriozis Nasıl Tedavi Edilir?

Endometriozis, genellikle kalıcı olarak tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir. Çünkü her kadının tedaviye verdiği yanıt farklıdır. Bununla birlikte hastalığın 2 yıl içerisinde tekrarlama oranı da %20’dir.

Ancak kısırlık ya da adet döngüsü ile ilgili sorunlar söz konusu olduğunda, bu sorunu ortadan kaldırmak için ilaç tedavisi ya da cerrahi uygulamalardan yardım alınabilir. Bu noktada hastalığın şiddeti ve hastanın şikâyeti değerlendirilerek, en doğru karar verilmelidir. Eskişehir çikolata kisti ve endometriozis tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Çikolata Kistleri Nasıl Tedavi Edilir? Tedavisi Mümkün Mü?

Çikolata kistleri herhangi bir şikâyete neden olmuyorsa, jinekolojik muayene sırasında tesadüfen fark edildiyse düzenli gözlem yeterlidir. Ancak hastamız kısırlık ya da adet sorunları ile başvurduysa ve kistin boyutları büyükse, çıkarılması gerekebilir. Ameliyatın faydası olduğu gibi yumurtalıklarda ameliyat nedenli kalıcı hasarlar da oluşabilmektedir. Cerrah hastanın klinik durumuna göre fayda zarar ilişkisini değerlendirmeli ve kararı hastayla birlikte vermelidir.

Günümüzde çikolata kistlerinin tedavisi, çoğunlukla laparoskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Kapalı cerrahi yöntemlerden olan laparoskopi ile yumurtalıklara en az hasarın verilmesi amaçlanır. Laparoskopi ile yapılan çikolata kisti ameliyatlarından sonra hem hastaların iyileşme süreci hem de acı hissi daha az olmaktadır. Çikolata kistleri çıkarıldıktan sonra, kistlere bağlı oluşan kısırlık ve adet sorunları da ortadan kalkabilir.

Eskişehir Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kistleri, kadınlar arasında yaygın olarak görülür. Doğru yaklaşımla tedavisi mümkündür. Özellikle kısırlığa neden olan çikolata kisti olgularında, uzman ve deneyimli bir kadın doğumcunun yönlendirmeleri, tedavi planı önemli yer tutar.

Eskişehir çikolata kisti tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi