Açıklanamayan İnfertilite

Açıklanamayan İnfertilite

Halk arasında kısırlık olarak bilinen infertilite; gebelik oluşmasını engelleyen bir durumdur. Kısırlık, birçok farklı nedenle meydana gelebilir. Altında yatan nedenlerin tespit edilmesi, kısırlığın tedavi edilmesini de kolaylaştırmaktadır. Kısırlık, hem kadından hem de erkekten kaynaklanabilir. Üreme sistemindeki sorunlar, üreme hücrelerinin kalitesiz olması başlıca etkenlerdir. Bunun yanında bazı kısırlık olgularında herhangi bir neden bulunamaz. Rutin testlerle bir sebep bulunamaması çiftin problemi olmadığı anlamına gelmez. Açıklanamayan infertilite dediğimiz bu durum, birçok çifti umutsuzluğa sürüklemektedir. Ancak günümüzde açıklanamayan infertilite için de alternatif tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Eskişehir açıklanamayan infertilite tedavisi hakkında merak ettikleriniz için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

İnfertilite (Kısırlık) Nedir?

Kısırlık; en az 1 yıl korunmasız cinsel yaşama rağmen gebelik oluşmaması durumudur. Gebe kalma süreci, birçok faktöre bağlıdır. Kadın ve erkeğin psikolojik olarak hazır olması, çevresel ve biyolojik koşulların uygun olması gerekir. Bu nedenle cinsel yaşamın ilk 1 yılında cinsellik oluşmayabilir. Ancak bu sürecin uzaması, kısırlık şüphesi doğurur. Özellikle kadınlarda yaş ilerledikçe bu ihtimal artar. Bu nedenle 35 yaş üzeri kadınlarda 6 ay boyunca gebelik oluşmaması, kısırlığa işaret edebilir ve uzman tarafından bu süre sonunda değerlendirilmelidir.

Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık, kadın ve erkeğin üreme sisteminden kaynaklanan birçok sorundan kaynaklanabilir. Bu noktada erkek ve kadın kaynaklı infertilitenin eşit oranlarda olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kadın ve erkeklerde yaygın görülen infertilite nedenleri üreme sistemi ya da üreme hücreleri ile ilgili sorunlardan kaynaklanır. Bununla birlikte aşırı kilo/zayıflık, alkol ve sigara kullanımı gibi faktörler de kısırlığa neden olabilir. Hormonal sorunlar, bazı oto-immün (bağışıklık sisteminin vücudun kendi hücrelerine zarar vermesi) hastalıklar ya da kanser/kanser öyküsü de kısırlık nedenleri arasında sayılabilir.

“İnfertilite Nedenleri” yazımızda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Eskişehir infertilite tedavisi için ise Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Kısırlık Tanısı Nasıl Konur?

Kısırlık için en belirgin şikâyet; 1 yılı aşkın süredir, düzenli ve korunmasız cinsel yaşama rağmen gebelik olmamasıdır. Kesin tanı için ise ultrason görüntülemeleri, rahim filmi, jinekolojik ve ürolojik muayene, sperm analizi, kan ve idrar testlerinin değerlendirilmesi gerekir. Özellikle rahim filmi, kadınlarda kısırlığın değerlendirilmesinde oldukça önemlidir.

Açıklanamayan İnfertilite Nedir? Nedeni Bilinmeyen İnfertilite Olur Mu?

Kısırlığa neden olan rahatsızlıkları saptamak her zaman mümkün olmayabilir. Kısırlık tanısı konan çiftlerin yaklaşık %15 – 30’unda açıklanamayan infertilite söz konusudur. Açıklanamayan kısırlık, birçok çifti endişelendirse de günümüzün tıbbî gelişmeleri, yeni nesil tüp bebek uygulamaları sayesinde tedavi mümkündür.

Açıklanamayan Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir?

Açıklanamayan kısırlığın tedavisinde farklı yaklaşımlar benimsenebilir. Bu noktada çiftin genel durumu analiz edilmeli ve çift için en ideal yöntem belirlenmelidir.

  • Bekleme Süresinin Uzatılması veya Zamanlanmış Cinsel İlişki: Nedeni bilinmeyen kısırlık olgularının bazılarında bekleme süresi başarılı sonuçlar vermektedir. Bu süreçte anormal BMI (vücut – kitle indeksi) değerinin düzeltilmesi, sigarayı bırakmak ve düzenli bir yaşam gibi faktörler gebe kalmaya yardımcı olabilir. Cinsel yaşamın yumurtalama dönemlerinde olması da gebelik şansını yükseltecektir. Bu nedenle bekleme sürecindeki cinsel ilişkilerin korunmasız, yumurtlama dönemlerinde ve haftada en az 2 – 3 kez yapılması tavsiye edilmektedir.
  • Klomifen Sitrat ve Gonadotropin Enjeksiyonu: Klomifen sitrat; beyindeki hipofiz bezinde bulunan FSH hormonlarını harekete geçiren bir maddedir. FSH hormonu; yumurtlamaya yardımcı olan ana hormondur. Bu nedenle yükseldikçe gebelik şansı da artar. Klomifen sitrat enjeksiyonu da FSH hormonuna etki ederek, dolaylı yoldan gebeliğe yardımcı olur.

Eskişehir tüp bebek tedavisinde klomifen sitrat, bekleme ile benzer sonuçlar verdiği için tedavi süreçlerinde gonadotropin ile aşılama daha çok tercih edilmektedir. Klomifen sitrat ile yapılan aşılama işlemlerinde başarı oranı %7 iken; gonadotropin ile aşılamada %9 – 12’dir.

HCG olarak da bildiğimiz gonadotropin ise gebelik durumunda yükselen bir hormondur. Bu nedenle birçok kişi tarafından gebelik hormonu olarak da bilinmektedir. HCG, aynı zamanda kadınlarda yumurtanın normal gelişimini destekleyen bir hormondur. Yumurtanın serbest kalmasına neden olur. Bu nedenle kısırlık tedavi sürecinde kullanılabilir.

  • Aşılama (IUI): Nedeni bilinmeyen kısırlık tedavisinde tercih edilen en önemli uygulamalardan biri de aşılamadır. Aşılamada amaç; erkeğin üreme hücrelerinin doğrudan rahme enjekte edilmesidir. Spermlerin rahme ulaşma sürecindeki pek çok engeli ortadan kaldıran bu işlem, özellikle sperm hareketliliği düşük olan hastalarımızda başarılı sonuçlar vermektedir. Enjeksiyon esnasında gonadotropin enjeksiyonu da yapılabilir. Böylece hem erkek hem de kadın açısından gebelik şansının yükseltilmesi sağlanır.
  • Tüp Bebek Tedavisi: Nedeni bilinmeyen kısırlık olgularında genellikle tüp bebek uygulamasından önce aşılama tedavisi tercih edilir. Ancak başarısız sonuçlarda tüp bebek tedavisi ile daha iyi sonuçlar alınabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde kadından alınan yumurta hücreleri ve erkekten alınan spermler laboratuvar koşullarında bir araya getirilir. Sonrasında anne rahmine yerleştirilir.

Eskişehir Açıklanamayan İnfertilite Tedavisi

Nedeni bilinmeyen infertilite, çiftlerin bebek sahibi olmasını engelleyen, bazılarında birkaç yıl içerisinde tedavi edilen kimi çiftlerde ise uzun yıllar süren bir durumdur. Ancak aşılama ve tüp bebek gibi gelişmiş tedaviler sayesinde büyük oranda tedavi edilebilmektedir. Bu süreçte mümkün olan tüm tedavi metodlarını denemek, çiftin umudunu kaybetmemesi için önemlidir.

Eskişehir açıklanamayan kısırlık tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. Nicel Taşdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi